8. CBR kaussSv 2006.09.03. 21:08
Results 8. CBR kausscreated by MT2003 © Stephan Krämer 2005

   Pl Name                             Club                                 Time      Diff. 



V8  (8)                 1.8 km  0 m   6 C           

    1 Kristers Aparjods                Saulkrasti                          20:56       0:00 
    2 Rolands Neilands                 OK Pūznis                           21:34       0:38 
    3 Kārlis Jēkabsons                 IK Auseklis                         23:54       2:58 
    4 Kalvis Kaļva                     Madonas BJSS                        24:32       3:36 
    5 Ričards Malcāns                  OK Pūznis                           27:18       6:22 
    6 Viesturs Veits                   OK Purva Bridējs                    29:15       8:19 
    7 Ivars Gailišs                    OK Sēlijas Mežs                     29:29       8:33 
    8 Oskars Veits                     OK Purva Bridējs                    37:08      16:12 



S8  (3)                 1.8 km  0 m   6 C           

    1 Katrīna Dzene                    Individuāli                         30:14       0:00 
    2 Stabiņa Zanda                    OK Azimuts                          35:43       5:29 
    3 Signe Sirmā                      OK Pūznis                           39:45       9:31 



V10  (14)               1.8 km  0 m   6 C           

    1 Mundis Mišins                    IK Auseklis                         16:25       0:00 
    2 Otto Pēteris Pirtnieks           IK Auseklis                         17:39       1:14 
    3 Sandis Grīnbergs                 OK Meridiāns                        18:06       1:41 
    4 Niks Ramanis                     OK Azimuts                          18:10       1:45 
    5 Dinārs Gutāns                    Madonas BJSS                        18:53       2:28 
    6 Sandis Āboliņš                   Vaidava                             19:04       2:39 
    7 Toms Poļaks                      OK Pūznis                           20:33       4:08 
    8 Miks Bērziņš                     OK Azimuts                          22:18       5:53 
    9 Ervīns Jansons                   IK Auseklis                         24:41       8:16 
   10 Jānis Veļķeris                   OK Alūksne                          24:56       8:31 
   11 Emīls Žukovskis                  Kocēni                              25:55       9:30 
   12 Ģirts Leontjevs                  Madonas BJSS                        32:05      15:40 
   13 Valdemārs Nulle                  OK Azimuts                          34:01      17:36 

      Ingus Kaņeps                     OK Pūznis                              mp            



S10  (12)               1.8 km  0 m   6 C           

    1 Laura Puķīte                     OK Kāpa                             16:49       0:00 
    2 Monta Mišina                     IK Auseklis                         20:48       3:59 
    3 Alise Indriča                    OK Pūznis                           23:33       6:44 
    4 Annija Zalaiskalna               IK Auseklis                         23:37       6:48 
    5 Zane Krūmiņa                     OK Purva Bridējs                    25:48       8:59 
    6 Amanda Agnese Arnicāne           SK Balta                            27:32      10:43 
    7 Anete Čama                       OK Azimuts                          27:41      10:52 
    8 Santa Melbārde                   OK Pūznis                           28:17      11:28 
    9 Laima Šmite                      OK Sēlijas Mežs                     31:28      14:39 
   10 Beatrise Ozoliņa                 Individuāli                         37:38      20:49 
   11 Kendija Aparjode                 Saulkrasti                          39:58      23:09 
   12 Dita Vīksna                      Ziemeļvidzemes OC                   41:30      24:41 



V12  (16)               2.5 km  0 m   8 C           

    1 Rūdolfs Zērnis                   OK Saldus                           17:58       0:00 
    2 Valters Ļubinskis                Ziemeļvidzemes OC                   18:35       0:37 
    3 Emīls Dzalbs                     OK Meridiāns                        20:56       2:58 
    4 Ģirts Krastiņš                   OK Ogre                             22:29       4:31 
    5 Emīls Henrijs Taube              Ziemeļvidzemes OC                   22:46       4:48 
    6 Mikus Puriņš                     OK Mona                             22:59       5:01 
    7 Kārlis Kosmačevs                 OK Kāpa                             27:32       9:34 
    8 Klāvs Stiprais                   Madonas BJSS                        28:37      10:39 
    9 Elvis Elksnis                    OK Meridiāns                        30:50      12:52 
   10 Jānis Stankevičs                 SK Ezerzeme                         31:52      13:54 
   11 Raivis Ozoliņš                   OK Pūznis                           32:30      14:32 
   12 Atis Grīnbergs                   OK Meridiāns                        34:29      16:31 
   13 Pauls Blumbergs                  Madonas BJSS                        36:46      18:48 
   14 Emīls Galvans                    OK Pūznis                           39:19      21:21 
   15 Dāvis Ozoliņš                    OK Azimuts                          40:42      22:44 
   16 Kalvis Zeibots                   OK Azimuts                        1:16:24      58:26 



S12  (10)               1.9 km  0 m   7 C           

    1 Zane Nāgele                      Kāpa/RRBJSS                         16:27       0:00 
    2 Anna Madara Pērkone              OK Kāpa                             18:42       2:15 
    3 Edīte Bričonoka                  OK Kāpa                             21:36       5:09 
    4 Baiba Dace Ozoliņa               OK Sēlijas Mežs                     24:41       8:14 
    5 Kristīne Kārkliņa                OK Pūznis                           25:20       8:53 
    6 Māra Šmite                       OK Sēlijas Mežs                     32:41      16:14 
    7 Lauma Makare                     OK Meridiāns                        38:59      22:32 
    8 Sigita Lapsiņa                   Madonas BJSS                        42:49      26:22 
    9 Elīna Vēja-Āboliņa               OK Pūznis                           46:58      30:31 
   10 Dace Jansone                     IK Auseklis                         56:47      40:20 



V14  (28)               3.5 km  0 m   10 C          

    1 Mikus Zvirbulis                  OK Ogre                             20:49       0:00 
    2 Jurģis Suts                      Ziemeļvidzemes OC                   23:57       3:08 
    3 Nauris Neimanis                  OK Ogre                             24:05       3:16 
    4 Kristaps Vējš-Āboliņš            OK Pūznis                           24:19       3:30 
    5 Artūrs Gulbis                    OK Azimuts                          25:01       4:12 
    6 Kristaps Magone                  OK Meridiāns                        25:16       4:27 
    7 Mārtiņš Orovers                  OK Azimuts                          25:59       5:10 
    8 Dāvis Blankenbergs               OK Kāpa                             26:27       5:38 
    9 Andris Gailis                    IK Auseklis                         26:41       5:52 
   10 Ivars Kļaviņš                    IK Auseklis                         26:51       6:02 
   11 Rihards Šneiders                 IK Auseklis                         27:19       6:30 
   12 Raivis Ozoliņš                   OK Ogre                             27:53       7:04 
   13 Kārlis Baltacis                  OK Kāpa                             28:21       7:32 
   14 Edgars Zeidlers                  IK Auseklis                         31:48      10:59 
   15 Toms Rozentāls                   Ziemeļvidzemes OC                   34:09      13:20 
   16 Mārtiņš Mačuks                   OK Sēlijas Mežs                     36:55      16:06 
   17 Pauls Siliņš                     OK Kāpa                             37:21      16:32 
   18 Jānis Bērziņš                    Burkānciems                         37:29      16:40 
   19 Artūrs Vīksne                    OK Kāpa                             37:48      16:59 
   20 Ivars Freimanis                  IK Auseklis                         38:02      17:13 
   21 Jānis Nulle                      OK Azimuts                          38:03      17:14 
   22 Jānis Ozoliņš                    OK Sēlijas Mežs                     39:41      18:52 
   23 Vents Lupkins                    OK Azimuts                          40:02      19:13 
   24 Fricis Pirtnieks                 RSP                                 44:44      23:55 
   25 Mārtiņš Macionis                 OK Meridiāns                        45:46      24:57 
   26 Jānis Bošs                       OK Pūznis                           56:21      35:32 
   27 Ralfs Kromulis                   OK Pūznis                         1:16:19      55:30 

      Jānis Sārs                       Madonas BJSS                           mp            



S14  (20)               3.1 km  0 m   8 C           

    1 Sabīne Tilta                     Ziemeļvidzemes OC                   21:36       0:00 
    2 Līga Valdmane                    Ziemeļvidzemes OC                   24:36       3:00 
    3 Nora Ķibilda                     OK Meridiāns                        26:52       5:16 
    4 Eva Rozentāle                    Ziemeļvidzemes OC                   27:45       6:09 
    5 Agnese Baroniņa                  OK Kāpa                             29:01       7:25 
    6 Sindija Širaka                   OK Pūznis                           29:10       7:34 
    7 Madara Freimane                  IK Auseklis                         29:12       7:36 
    8 Elīna Svilpe                     Madonas BJSS                        29:45       8:09 
    9 Beāta Zaļaiskalns                IK Auseklis                         30:35       8:59 
   10 Ilze Buža                        OK Meridiāns                        30:59       9:23 
   11 Kristīne Suta                    Ziemeļvidzemes OC                   31:15       9:39 
   12 Māra Peilāne                     OK Kāpa                             31:25       9:49 
   13 Katrīna Kosmaceva                OK Kāpa                             32:47      11:11 
   14 Zane Čamane                      Madonas BJSS                        33:59      12:23 
   15 Ance Rusova                      IK Auseklis                         36:39      15:03 
   16 Ieva Krūmiņa                     IK Auseklis                         40:04      18:28 
   17 Ieva Rotkovska                   OK Kāpa                             44:50      23:14 
   18 Eva Ikauniece                    Madonas BJSS                        54:33      32:57 
   19 Marika Trumekalne                Madonas BJSS                      1:04:06      42:30 

      Agnese Vietniece                 OK Meridiāns                           mp            



V16  (29)               5.4 km  0 m   15 C          

    1 Andris Kivlenieks                OK Ogre                             33:12       0:00 
    2 Ilmārs Ķauķītis                  OK Azimuts                          35:34       2:22 
    3 Māris Zamovskis                  OK Ogre                             35:40       2:28 
    4 Raivo Kivlenieks                 OK Ogre                             36:10       2:58 
    5 Toms Dandens                     OK Alūksne                          37:20       4:08 
    6 Mārcis Ūdris                     OK Kāpa                             40:09       6:57 
    7 Edgars Bričonoks                 OK Kāpa                             40:23       7:11 
    8 Andris Cāns                      OK Sigulda                          40:56       7:44 
    8 Dāvis Sārs                       Madonas BJSS                        40:56       7:44 
   10 Sendijs Kangro                   OK Azimuts                          42:02       8:50 
   11 Zigmārs Gailis                   IK Auseklis                         44:17      11:05 
   12 Linards Kaverskis                OK Ogre                             44:26      11:14 
   13 Ainārs Brālītis                  OK Sēlijas Mežs                     45:28      12:16 
   14 Rolands Ģērmanis                 Individuāli                         47:46      14:34 
   15 Viktors Borisovskis              OK Pūznis                           48:49      15:37 
   16 Valters Strēlnieks               OK Ogre                             49:46      16:34 
   17 Lauris Zvanītājs                 IK Auseklis                         52:16      19:04 
   18 Dāvis Vagalis                    IK Auseklis                         52:44      19:32 
   19 Aldis Zalaiskalns                IK Auseklis                         53:38      20:26 
   20 Kristaps Šreibers                Madonas BJSS                        55:00      21:48 
   21 Didzis Vīksne                    OK Meridiāns                        55:26      22:14 
   22 Jānis Putāns                     Individuāli                         55:38      22:26 
   23 Matīs Rasims                     OK Ogre                             59:17      26:05 
   24 Salvis Sirmais                   OK Pūznis                         1:00:43      27:31 
   25 Mārtiņš Ozols                    OK Mona                           1:06:07      32:55 
   26 Oskars Freimanis                 IK Auseklis                       1:07:04      33:52 
   27 Juris Venčels                    OK Sēlijas Mežs                   1:15:04      41:52 
   28 Mārtiņš Pjalkovskis              OK Pūznis                         1:41:47    1:08:35 

      Artis Dude                       TSK Sprīdītis                          mp            



S16  (22)               3.8 km  0 m   8 C           

    1 Ilze Cahrausa                    OK Saldus                           28:50       0:00 
    2 Ieva Nāgele                      Kāpa/RRBJSS                         29:46       0:56 
    3 Ieva Rukšāne                     OK Kāpa                             29:50       1:00 
    4 Ieva Brice                       OK Saldus                           30:12       1:22 
    5 Līga Vēja-Āboliņa                OK Pūznis                           30:25       1:35 
    6 Laura Nīmante                    Ziemeļvidzemes OC                   31:24       2:34 
    7 Dace Buža                        OK Meridiāns                        31:29       2:39 
    8 Marita Freimane                  IK Auseklis                         31:58       3:08 
    9 Mārīte Turka                     TOK Taka                            32:13       3:23 
   10 Aiva Kalvišķe                    IK Auseklis                         33:15       4:25 
   11 Krista Nītiņa                    OK Meridiāns                        34:00       5:10 
   12 Anna Puriņa                      OK Kāpa                             35:53       7:03 
   13 Dita Jauntēva                    IK Auseklis                         41:45      12:55 
   14 Aisma Cielava                    Madonas BJSS                        44:41      15:51 
   15 Aiga Kalvišķe                    IK Auseklis                         44:56      16:06 
   16 Linda Krēsliņa                   OK Pūznis                           46:49      17:59 
   17 Laura Ansone                     Ziemeļvidzemes OC                   47:14      18:24 
   17 Agnese Tambaka                   IK Auseklis                         47:14      18:24 
   19 Zanda Bērziņa                    Burkānciems                         53:13      24:23 
   20 Rūta Tipaine                     Madonas BJSS                        58:44      29:54 
   21 Anete Sprudzāne                  OK Pūznis                         1:16:26      47:36 
   22 Alīna Indriča                    OK Pūznis                         1:21:02      52:12 



V18  (27)               6.4 km  0 m   16 C          

    1 Artūrs Pauliņš                   OK Azimuts                          37:53       0:00 
    2 Jānis Kūms                       OK Alūksne                          38:57       1:04 
    3 Kārlis Dišlers                   IK Auseklis                         40:10       2:17 
    4 Mikus Žagata                     IK Auseklis                         40:28       2:35 
    5 Atis Dandens                     OK Alūksne                          40:46       2:53 
    6 Edgars Sparāns                   OK Ogre                             40:47       2:54 
    7 Andris Jubelis                   Madonas BJSS                        40:59       3:06 
    8 Mārtiņš Puriņš                   RSP                                 42:03       4:10 
    9 Artjoms Rekuņenko                Madonas BJSS                        42:54       5:01 
   10 Arvis Rubenis                    OK Pūznis                           43:07       5:14 
   11 Uģis Kampuss                     Ziemeļvidzemes OC                   45:30       7:37 
   12 Ansis Šinke                      OK Kāpa                             46:53       9:00 
   13 Emīls Ūdris                      OK Kāpa                             47:34       9:41 
   14 Ēriks Ūdris                      Ziemeļvidzemes OC                   47:36       9:43 
   15 Madars Bandenovičs               Ziemeļvidzemes OC                   47:58      10:05 
   16 Zemgus Žagata                    IK Auseklis                         48:22      10:29 
   17 Ruslans Gelbis                   IK Auseklis                         48:41      10:48 
   18 Toms Purgailis                   OK Bebri                            49:11      11:18 
   19 Andis Reķis                      OK Saldus                           51:17      13:24 
   20 Mārtiņš Taube                    Ziemeļvidzemes OC                   53:21      15:28 
   21 Mārcis Bogdanovs                 Ziemeļvidzemes OC                   55:11      17:18 
   22 Jānis Dudelis                    OK Azimuts                          57:28      19:35 
   23 Kaspars Vīksne                   OK Meridiāns                        59:49      21:56 
   24 Dāvis Gaigals                    OK Azimuts                          59:58      22:05 
   25 Mikus Bērziņš                    Madonas BJSS                      1:12:15      34:22 

      Andris Freimanis                 IK Auseklis                            mp            
      Ivars Ziemelis                   OK Ogre                                mp            



S18  (10)               5.0 km  0 m   11 C          

    1 Vieda Lūsa                       OK Meridiāns                        42:00       0:00 
    2 Rasa Brūna                       OK Saldus                           44:32       2:32 
    3 Māra Bērziņa                     OK Meridiāns                        45:00       3:00 
    4 Madara Stapāne                   OK Pūznis                           45:49       3:49 
    5 Anna Brālīte                     OK Sēlijas Mežs                     45:50       3:50 
    6 Krista Mihailova                 IK Auseklis                         45:58       3:58 
    7 Arta Jakovela                    IK Auseklis                       1:01:10      19:10 
    8 Ieva Avotiņa                     OK Sēlijas Mežs                   1:03:23      21:23 
    9 Elīna Kārkliņa                   Madonas BJSS                      1:03:33      21:33 

      Madara Kirmuška                  IK Auseklis                            mp            



V20  (6)                6.8 km  0 m   15 C          

    1 Māris Jansons                    RSP                                 44:08       0:00 
    2 Renārs Roze                      OK Ogre                             44:45       0:37 
    3 Marģers Kietis                   IK Auseklis                         47:20       3:12 
    4 Normunds Bērziņš                 Madonas BJSS                        53:53       9:45 
    5 Jānis Bormanis                   OK Azimuts                          55:24      11:16 

      Mārtiņš Līsmanis                 OK Purva Bridējs                       mp            



S20  (6)                5.4 km  0 m   15 C          

    1 Liene Brūvele                    Ziemeļvidzemes OC                   43:34       0:00 
    2 Janeta Turka                     OK Saldus                           47:31       3:57 
    3 Ieva Puriņa                      OK Mona                             48:10       4:36 
    4 Ineta Purviņa                    OK Sēlijas Mežs                     49:50       6:16 
    5 Māra Jaunsproģe                  OK Saldus                           59:17      15:43 
    6 Līva Veļķere                     OK Alūksne                        1:01:52      18:18 



V60  (10)               4.0 km  0 m   10 C          

    1 Pēteris Novikovs                 OK Seniors                          31:09       0:00 
    2 Aļģirds Bolšteins                OK Alnis                            32:11       1:02 
    3 Vilis Dubrovskis                 OK Seniors                          34:48       3:39 
    4 Ansis Ozoliņš                    Ziemeļvidzemes OC                   37:51       6:42 
    5 Juris Zvirgzds                   OK Seniors                          38:41       7:32 
    6 Māris Mālkalnietis               Biedrība A2                         39:18       8:09 
    7 Guntis Upacers                   OK Seniors                          42:55      11:46 
    8 Anatolijs Štainmillers           OK Azimuts                          43:23      12:14 
    9 Uldis Alksnis                    Individuāli                         43:44      12:35 
   10 Jānis Kalniņš                    OK Sēlijas Mežs                     44:59      13:50 



S60  (5)                3.1 km  0 m   8 C           

    1 Māra Bolšteina                   OK Alnis                            31:14       0:00 
    2 Maira Liepa                      OK Seniors                          31:43       0:29 
    3 Rasma Oša                        Individuāli                         35:44       4:30 
    4 Maija Jansone                    OK Seniors                          42:53      11:39 
    5 Ilona Vandāna                    OK Seniors                          43:02      11:48 



V65  (7)                3.8 km  0 m   8 C           

    1 Rodrigo Slaviņš                  SK Balta                            32:04       0:00 
    2 Gunārs Fogelis                   OK Meridiāns                        34:14       2:10 
    3 Edvīns Berners                   OK Prizma                           34:30       2:26 
    4 Atis Anže                        OK Pūznis                           40:19       8:15 
    5 Andris Ozols                     OK Seniors                          42:32      10:28 
    6 Ivars Kalniņš                    OK Seniors                          49:34      17:30 
    7 Andris Kalniņš                   OK Seniors                          50:51      18:47 



S65  (2)                3.1 km  0 m   8 C           

    1 Anna Slaviņa                     OK Viga                             37:23       0:00 
    2 Julija Zvirgzde                  OK Seniors                          48:50      11:27 



V70  (4)                3.1 km  0 m   8 C           

    1 Eriks Stamurs                    OK Seniors                          31:45       0:00 
    2 Gunārs Ostups                    OK Kāpa                             43:19      11:34 
    3 Stanislavs Kojalovics            OK Seniors                          45:23      13:38 
    4 Egons Zablovskis                 OK Seniors                          59:46      28:01 



S70  (3)                2.5 km  0 m   8 C           

    1 Raisa Mazzarina                  OK Seniors                          32:33       0:00 
    2 Rita Ostupe                      OK Kāpa                             33:46       1:13 
    3 Aina Austriņš                    OK Meridiāns                        36:57       4:24 



V21E  (15)              9.1 km  0 m   21 C          

    1 Jānis Krūmiņš                    SK Briksnis                         52:04       0:00 
    2 Kaspars Kārkliņš                 OK Purva Bridējs                    53:47       1:43 
    3 Ģirts Veģeris                    SK Briksnis                         54:56       2:52 
    4 Ģirts Liniņš                     OK Viga                             55:08       3:04 
    5 Jevgēnijs Sproģis                OK Saldus                           56:27       4:23 
    6 Atis Rešķis                      OK Saldus                           56:32       4:28 
    7 Toms Veits                       OK Purva Bridējs                    56:36       4:32 
    8 Oskars Zērnis                    OK Saldus                           56:37       4:33 
    9 Jurģis Krastiņš                  OK Viga                             56:50       4:46 
   10 Ivars Valtass                    OK Saldus                           59:47       7:43 
   11 Artis Ločmelis                   Burkānciems                         59:57       7:53 
   12 Ivars Žagars                     OK Purva Bridējs                  1:02:02       9:58 
   13 Kaspars Čerjaks                  OK Purva Bridējs                  1:04:52      12:48 
   14 Reinis Putniņš                   OK Kāpa                           1:08:58      16:54 
   15 Kaspars Staņa                    Individuāli                       1:41:36      49:32 



S21E  (7)               6.2 km  0 m   17 C          

    1 Iveta Brūvere                    OK Viga                             43:15       0:00 
    2 Kristīne Kokina                  OK Purva Bridējs                    45:51       2:36 
    3 Linda Katlapa                    OK Viga                             48:56       5:41 
    4 Baiba Ozola                      OK Mona                             49:05       5:50 
    5 Linda Krūmiņa                    SK Briksnis                         51:57       8:42 
    6 Lienīte Balode                   SK Briksnis                         55:24      12:09 
    7 Kristīne Veita                   OK Purva Bridējs                    55:39      12:24 



V21A  (14)              6.4 km  0 m   16 C          

    1 Gints Jubelis                    Madonas BJSS                        39:41       0:00 
    2 Andris Strazdiņš                 OK Purva Bridējs                    46:31       6:50 
    3 Otārs Putrālis                   OK Azimuts                          47:05       7:24 
    4 Andis Janovs                     Biedrība A2                         47:09       7:28 
    5 Ansis Actiņš                     3A                                  48:38       8:57 
    6 Mārtiņš Vimba                    Individuāli                         49:45      10:04 
    7 Arnis Snore                      IK Auseklis                         52:20      12:39 
    8 Uvis Soika                       OK Viga                             52:46      13:05 
    9 Jānis Actiņš                     3A                                  54:04      14:23 
   10 Andris Viļums                    Biedrība A2                         56:46      17:05 
   11 Andris Dzalbs                    OK Meridiāns                        57:04      17:23 
   12 Pēteris Hokonens                 Biedrība A2                         59:36      19:55 
   13 Kārlis Andersons                 RSP                               1:02:52      23:11 

      Henrijs Šukītis                  Individuāli                            mp            



S21A  (7)               4.6 km  0 m   11 C          

    1 Ilze Skangale                    SK Balta                            38:40       0:00 
    2 Dina Zobena                      OK Purva Bridējs                    39:46       1:06 
    3 Ilze Pužule                      Burkānciems                         41:32       2:52 
    4 Ilze Bāra                        SK Briksnis                         43:47       5:07 
    5 Inese Mūrmane                    Individuāli                         47:26       8:46 
    6 Anda Bīriņa                      OK Saldus                           48:21       9:41 
    7 Dina Alksne                      Burkānciems                         52:55      14:15 



V21B  (22)              5.2 km  0 m   12 C          

    1 Guntis Zīvers                    OK Azimuts                          35:36       0:00 
    2 Māris Stabiņš                    OK Azimuts                          37:51       2:15 
    3 Ainārs Veģeris                   OK Viga                             39:35       3:59 
    4 Leons Peļņa                      30draugi.lv                         39:45       4:09 
    5 Ivars Stapāns                    OK Pūznis                           40:04       4:28 
    6 Kristaps Grinbergs               Ziemeļvidzemes OC                   40:30       4:54 
    7 Vents Ozoliņš                    Piepe                               41:04       5:28 
    8 Sandis Zuzāns                    30draugi.lv                         43:02       7:26 
    9 Māris Bolšteins                  OK Alnis                            43:40       8:04 
   10 Armands Lūkins                   OK Pūznis                           45:27       9:51 
   11 Edgars Dude                      TSK Sprīdītis                       49:21      13:45 
   12 Raimonds Gailis                  Individuāli                         50:04      14:28 
   13 Agris Bušs                       OK Meridiāns                        51:22      15:46 
   14 Andris Lapiņš                    Individuāli                         53:32      17:56 
   15 Raivis Grīviņš                   Individuāli                         53:47      18:11 
   16 Andris Jemsis                    Individuāli                         55:39      20:03 
   17 Arnis Šūlmeisters                SK Saulrīti                         59:20      23:44 
   18 Andris Āboliņš                   Vaidava                             59:55      24:19 
   19 Māris Grinbergs                  Ziemeļvidzemes OC                 1:09:28      33:52 
   20 Ainārs Lupiķis                   OK Kāpa                           1:15:42      40:06 
   21 Andris Kalve                     OK Sigulda                        1:16:37      41:01 
   22 Dainis Aparjods                  Saulkrasti                        2:11:37    1:36:01 



S21B  (11)              3.5 km  0 m   10 C          

    1 Signe Hokonena                   Biedrība A2                         34:43       0:00 
    2 Vineta Skudra                    Individuāli                         35:52       1:09 
    3 Ieva Godiņa                      AS "8CBR"                           36:47       2:04 
    4 Inga Vīksna                      Ziemeļvidzemes OC                   37:53       3:10 
    5 Sarmīte Gobiņa                   OK Pūznis                           38:28       3:45 
    6 Antra Ķikute                     Individuāli                         38:49       4:06 
    7 Eva Haberkorne-Vimba             Individuāli                         48:39      13:56 
    8 Gunita Šīrante                   Ziemeļvidzemes OC                   50:41      15:58 
    9 Brigita Bolšteina                OK Alnis                            55:44      21:01 
   10 Elīna Krūze                      Individuāli                         57:04      22:21 
   11 Inese Gulbe                      30draugi.lv                       1:00:42      25:59 



V35  (10)               6.8 km  0 m   15 C          

    1 Guntis Arnicāns                  SK Balta                            44:45       0:00 
    2 Guntars Mankus                   OK Saldus                           45:37       0:52 
    3 Gunārs Ikaunieks                 Madonas BJSS                        45:52       1:07 
    4 Māris Vabulnieks                 OK Alūksne                          47:21       2:36 
    5 Ints Jansons                     OK Meridiāns                        52:42       7:57 
    6 Aigars Actiņš                    3A                                  52:52       8:07 
    7 Raimonds Lapiņš                  Biedrība A2                         56:04      11:19 
    8 Juris Borovikovs                 Madonas BJSS                        57:33      12:48 
    9 Baisais Ezis                     OK Baisie Eži                     1:00:59      16:14 
   10 Žanis Rutulis                    Ziemeļvidzemes OC                 1:05:05      20:20 



S35  (10)               5.0 km  0 m   11 C          

    1 Līga Virbule                     TOK Taka                            46:07       0:00 
    2 Vita Cīrule                      OK Azimuts                          46:20       0:13 
    3 Inguna Valdmane                  Ziemeļvidzemes OC                   47:24       1:17 
    4 Ilze Lapiņa                      Biedrība A2                         47:49       1:42 
    5 Inese Bērziņa                    Burkānciems                         55:17       9:10 
    6 Inta Mihailova                   IK Auseklis                         55:29       9:22 
    7 Līga Vabulniece                  OK Alūksne                        1:03:16      17:09 
    8 Vita Žukovska                    Kocēni                            1:04:12      18:05 
    9 Elgita Strazdiņa                 OK Purva Bridējs                  1:21:25      35:18 

      Sarmite Lesiņa                   Individuāli                            mp            



V40  (18)               6.2 km  0 m   17 C          

    1 Aivars Mihailovs                 IK Auseklis                         40:41       0:00 
    2 Ēriks Ūdris                      Ziemeļvidzemes OC                   41:13       0:32 
    3 Valdis Kokorišs                  OK Mona                             41:53       1:12 
    4 Aigars Tučs                      OK Kāpa                             44:15       3:34 
    5 Nikolajs Lucāns                  OK Mona                             46:20       5:39 
    6 Justs Lūkins                     OK Sēlijas Mežs                     46:58       6:17 
    7 Egīls Puriņš                     OK Mona                             49:12       8:31 
    8 Ģirts Zīlišķis                   OK Mona                             50:52      10:11 
    9 Andris Meļķerts                  OK Saldus                           51:43      11:02 
   10 Aigars Savickis                  OK Azimuts                          51:46      11:05 
   11 Jānis Lucāns                     Burkānciems                         51:56      11:15 
   12 Aigars Dudelis                   OK Azimuts                          52:54      12:13 
   13 Ainārs Gailis                    IK Auseklis                         53:04      12:23 
   14 Urmas Laev                       SK Merkuri                          54:41      14:00 
   15 Guntars Cīrulis                  OK Azimuts                          54:50      14:09 
   16 Jānis Stankevičs                 SK Ezerzeme                         55:47      15:06 
   17 Māris Jēkabsons                  Individuāli                       1:00:55      20:14 
   18 Valdis Bormanis                  OK Azimuts                        1:07:06      26:25 



S40  (13)               4.0 km  0 m   10 C          

    1 Ineta Lapacinska                 Biedrība A2                         34:14       0:00 
    2 Velga Zalaiskalna                TOK Taka                            35:12       0:58 
    3 Daiga Krēsliņa                   OK Pūznis                           36:10       1:56 
    4 Riina Laev                       SK Merkuri                          36:38       2:24 
    5 Videga Gaigala                   OK Azimuts                          37:46       3:32 
    6 Iveta Miķelsone                  OK Mona                             38:33       4:19 
    7 Odeta Turka                      TOK Taka                            38:52       4:38 
    8 Gerda Sirmā                      OK Pūznis                           39:26       5:12 
    9 Ineta Siliņa                     OK Mona                             41:30       7:16 
   10 Ieva Cāne                        OK Sigulda                          43:23       9:09 
   11 Alla Brakmane                    OK Mona                             43:30       9:16 
   12 Džaneta Suta                     Individuāli                         45:23      11:09 
   13 Ieva Kalve                       OK Sigulda                          46:24      12:10 



V45  (18)               6.2 km  0 m   17 C          

    1 Igors Bužs                       OK Meridiāns                        39:55       0:00 
    2 Juris Šinke                      OK Kāpa                             41:41       1:46 
    3 Ģirts Mamis                      OK Mona                             43:27       3:32 
    4 Kārlis Magons                    OK Azimuts                          43:35       3:40 
    5 Pēteris Zariņš                   OK Mona                             45:27       5:32 
    6 Jānis Lūsa                       OK Meridiāns                        46:08       6:13 
    7 Guntis Dišlers                   OK Mona                             46:35       6:40 
    8 Paulis Bričonoks                 OK Kāpa                             47:26       7:31 
    9 Guntars Jansons                  SK Balta                            47:43       7:48 
   10 Juris Cebulis                    OK Mona                             52:29      12:34 
   11 Viesturs Dandens                 OK Alūksne                          54:13      14:18 
   12 Ivars Pucens                     OK Mona                             54:18      14:23 
   13 Viesturs Lucāns                  Burkānciems                         56:54      16:59 
   14 Aivars Brakmanis                 OK Mona                             57:46      17:51 
   15 Guntis Dude                      TSK Sprīdītis                     1:00:10      20:15 
   16 Jānis Cāns                       OK Sigulda                        1:02:04      22:09 
   17 Agris Vītols                     OK Sigulda                        1:17:01      37:06 
   18 Maris Zalaiskalns                TOK Taka                          1:19:48      39:53 



S45  (12)               3.8 km  0 m   8 C           

    1 Ārija Šinke                      OK Kāpa                             33:00       0:00 
    2 Ilze Laure                       OK Kāpa                             33:34       0:34 
    3 Baiba Kaļva                      Madonas BJSS                        33:59       0:59 
    4 Ilze Tāse                        OK Ogre                             35:51       2:51 
    5 Velga Buša                       Individuāli                         37:43       4:43 
    6 Dace Cebule                      OK Ogre                             38:58       5:58 
    7 Gundega Strazdiņa                OK Azimuts                          40:55       7:55 
    8 Eugenija Rudzīte                 Madonas BJSS                        43:49      10:49 
    9 Andra Melbārde                   OK Seniors                          57:51      24:51 
   10 Ingūna Leiškalne                 Individuāli                         57:58      24:58 
   11 Dace Saulīte                     Madonas BJSS                        59:50      26:50 
   12 Sarmite Vlodare                  OK Meridiāns                      1:09:44      36:44 



V50  (12)               5.0 km  0 m   11 C          

    1 Andris Kosmačevs                 OK Kāpa                             35:09       0:00 
    2 Juris Kokins                     OK Purva Bridējs                    36:20       1:11 
    3 Jānis Turks                      TOK Taka                            37:41       2:32 
    4 Rolands Laveiķis                 OK Kāpa                             38:21       3:12 
    5 Vilnis Veļķeris                  OK Alūksne                          39:27       4:18 
    6 Andris Rudzītis                  Madonas BJSS                        41:57       6:48 
    7 Juris Drunka                     Madonas BJSS                        43:32       8:23 
    8 Vilnis Ķūrens                    Madonas BJSS                        46:18      11:09 
    9 Aivars Druvenieks                OK Sēlijas Mežs                     47:21      12:12 
   10 Aleksandrs Šarendo               OK Azimuts                          50:14      15:05 
   11 Ivars Ansviesulis                OK Prizma                           55:26      20:17 
   12 Edgars Mītnieks                  OK Prizma                         1:08:12      33:03 



S50  (4)                3.8 km  0 m   8 C           

    1 Inese Purgaile                   OK Bebri                            35:48       0:00 
    2 Gunta Lebedoka                   OK Meridiāns                        39:27       3:39 
    3 Antra Āriņa                      Individuāli                         45:28       9:40 
    4 Inese Mauliņa                    OK Saldus                         1:18:08      42:20 



V55  (5)                4.6 km  0 m   11 C          

    1 Ilmārs Limbēns                   OK Sigulda                          32:38       0:00 
    2 Valdis Paeglis                   OK Azimuts                          36:49       4:11 
    3 Arvo Kivikas                     OK Ilves                            38:29       5:51 
    4 Jānis Biezais                    OK Seniors                          39:35       6:57 
    5 Andrejs Āriņš                    Individuāli                       1:12:28      39:50 



S55  (6)                3.5 km  0 m   10 C          

    1 Ruta Kukka                       OK Kāpa                             28:57       0:00 
    2 Rudite Šterna                    OK Sigulda                          33:34       4:37 
    3 Beata Freimane                   IK Auseklis                         36:36       7:39 
    4 Vija Velika                      Kocēni                              39:46      10:49 
    5 Maruta Habermane                 Biedrība A2                         49:57      21:00 
    6 Mudīte Alksne                    Individuāli                         51:40      22:43