Mazā Balva 2007 - Results
Mazā Balva 2007Sv 2007.04.22. 22:05
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2005

   Pl   Stno Name                         YB Club                             Time 



S21E  (9)                 7.3 km  0 m   16 C      

    1      4 Ozola Baiba                  64 Mona                            55:26 
    2      9 Bērziņa Una                  85 Madonas BJSS                    55:28 
    3      5 Katlapa Linda                76 VIGA                            57:15 
    4      8 Kokina Kristīne              85 Purva Bridējs OK                58:10 
    5      7 VEĢERE IEVA                  71 VIGA                          1:00:32 
    6      2 Knēta Mārīte                 74 Mona                          1:01:52 
    7     10 Stīpiņa-Brūvere Iveta        65 VIGA                          1:02:14 
    8      6 Puriņa Ieva                  86 Mona                          1:03:16 
    9      3 Užule Agnese                 77 Purva Bridējs OK              1:08:22 



S21A  (11)                5.8 km  0 m   13 C      

    1     13 Veita Kristīne               74 Purva Bridējs OK                48:47 
    2     17 Krūmiņa Linda                80 Briksnis SK                     50:14 
    3     15 Dzirkale Zane                83 Alnis-JRSC                      52:21 
    4     19 Šusta Ieva                   67 VIGA                            52:56 
    5     21 Kalniņa Aiga                 74 Rīga                            58:40 
    6     22 Pužule Ilze                  77 Burkānciems & Co                59:42 
    7     20 Bīriņa Anda                  82 Saldus OK                       59:57 
    8     12 Šīrante Gunita               80 ZVOC-Valmieras BSS            1:00:07 
    9     18 Vilciņa Sanita               73 Alūksne OK                    1:01:54 
   10     16 Alksne Dina                  76 Burkānciems & Co              1:10:52 
   11     14 Kabanova Inga                86 Auseklis IK                   1:19:23 



S21B  (12)                3.5 km  0 m   8 C       

    1     24 Haberkorne-Vimba Eva         76 Ziemeļkurzeme                   30:18 
    2     32 Hokonena Signe               80 A2/Rīgas rajons                 31:29 
    3     35 Skudra Vineta                74 ind.                            31:59 
    4     29 Jergina Liene                85 Kāpa Ok                         32:17 
    5     34 Lupkina Līga                 75 Balvi                           32:52 
    6     28 Jergina Līga                 85 Kāpa Ok                         34:34 
    7     25 Veļķere Līva                 86 Alūksne OK                      36:56 
    8     23 Žukovska Vita                70 ind.                            41:26 
    9     30 Prātiņa Lita                 83 Valmiera                        41:54 
   10     33 Krūze Elīna                  78 Valmiera                        51:43 
   11     27 Krastiņa Ieva                80 ind.                          1:06:17 
   12     26 Lakse Ligita                 79 Auseklis IK                   1:22:42 



S21C  (8)                 2.9 km  0 m   6 C       

    1     39 Kārkliņa Ilona               75 A2                              33:02 
    2     38 Mellēna Alla                 65 ind.                            35:38 
    3     43 Gulbe Inese                  81 30 draugi.lv                    35:57 
    4     42 Vīksna Inga                  66 Valmiera                        39:33 
    5     41 Beķere Antra                 67 Auseklis IK                     40:50 
    6     40 Grīnberga Astrīda            56 Alūksne OK                      48:06 
    7     37 Silina Sandra                61 SADANNA (Valmiera)              54:25 
    8     44 Malcolm Corrine              90 Meridiāns                     1:05:27 



S20  (5)                  6.4 km  0 m   14 C      

    1     49 Purviņa Ineta                87 Sēlijas mežs                    52:22 
    2     51 Brūna Rasa                   87 Saldus OK                       54:46 
    3     50 Tora Anda                    88 ZVOC-Valmieras BSS            1:10:23 
    4     47 Kārkliņa Elīna               88 Madonas BJSS                  1:12:16 
    5     48 Augule Anna                  88 Sigulda                       1:20:55 



S18  (12)                 5.8 km  0 m   13 C      

    1     62 Vīķe Laura                   89 Kāpa/RRBJSS                     46:38 
    2     58 Lūsa Vieda                   89 Meridiāns-CPSS-CBJC             49:05 
    3     53 Stapāne Madara               89 Gulbenes BJSS/Rubate            49:07 
    4     63 Brice Ieva                   90 Saldus OK                       49:08 
    5     56 Freimane Marita              90 Auseklis IK                     50:25 
    6     57 Cahrausa Ilze                90 Saldus OK                       50:53 
    7     60 Puriņa Anna                  90 Kāpa Ok                         55:26 
    8     65 Nītiņa Krista                90 Meridiāns                       56:05 
    9     64 Zurkova Silva                   Gulbene                         57:28 
   10     54 Kirmuška Madara              89 Auseklis IK                   1:11:18 

          55 Sture Elize Anna             90 4 Sturi                            mp 
          59 Buža Dace                    90 Meridiāns                          mp 



S16  (15)                 4.7 km  0 m   10 C      

    1     69 Nīmante Laura                91 ZVOC-Valmieras BSS              38:02 
    2     77 Tilta Sabīne                 92 ZVOC-Valmieras BSS              40:07 
    3     67 Rukšāne Ieva                 91 Kāpa/RRBJSS                     41:50 
    4     76 Širaka Sindija               92 Gulbenes BJSS                   43:09 
    5     75 Rusova Ance                  92 Auseklis IK                     44:57 
    6     79 Dadzīte Agnese               92 Madonas BJSS                    46:14 
    7     73 Freimane Madara              92 Auseklis IK                     49:09 
    8     83 kalvišķe Aiva                91 Auseklis IK                     49:42 
    9     85 Vēja Āboliņa Līga               Gulbene                         49:43 
   10     74 Krēsliņa Linda               91 Gulbenes BJSS                   50:11 
   11     84 Leja Lauma                   92 Alnis-JRSC                      56:46 
   12     71 Ansone Laura                 91 ZVOC-Valmieras BSS              59:46 
   13     81 Kļaviņa Laine                91 Alnis-JRSC                    1:02:47 
   14     78 Rotkovska Ieva               92 RrBJSS Saulkrasti             1:06:36 
   15     82 Indriča Alīna                91 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis      1:14:16 



S14  (16)                 3.5 km  0 m   8 C       

    1    106 Rozentāle Eva                93 ZVOC-Valmieras BSS              29:06 
    2     93 Svilpe Elīna                 93 Madonas BJSS                    29:46 
    3     92 Valdmane Līga                94 ZVOC-Valmieras BSS              34:08 
    4     90 Vaitkeviča Liene             94 Alnis-JRSC                      36:00 
    5     94 Igaviņa Laura                94 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis        37:32 
    6     87 Čamane Zane                  93 Madonas BJSS                    37:38 
    7    101 Upmane Elīna                 93 Ogre                            39:37 
    8    104 Bričonoka Edīte              94 Kāpa/RRBJSS                     44:37 
    9     98 Trumekalne Marika            93 Madonas BJSS                    45:51 
   10    103 Pērkone Anna  Madara         94 RrBJSS Saulkrasti               47:07 
   11    100 Jansona Marta                94 Meridiāns                       48:20 
   12     95 Aleksejeva Sintija           93 Madonas BJSS                    51:48 
   13     89 Lapsiņa Sigita               94 Madonas BJSS                    54:31 
   14    105 Strautniece Krista           93 Alnis-JRSC                      55:52 
   15     97 Rusule Melita                94 Ogre                          1:09:30 

          99 Raudiņa Kristīne             94 ZVOC-Valmieras BSS                 mp 



S12  (11)                 2.4 km  0 m   7 C       

    1    111 Brice Madara                 96 Rīga                            27:50 
    2    110 Mišina Monta                 96 Auseklis IK                     29:20 
    3    115 Dambrova Māra                96 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis        33:09 
    4    112 Ozoliņa Beatrise             96 Piepe                           33:38 
    5    122 Voiceščuka Līva              95 Auseklis IK                     35:53 
    6    117 Krīgere Lelde                95 Meridiāns-CPSS-CBJC             36:56 
    7    113 Vēja - Āboliņa Elīna         95 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis        37:06 
    8    118 Sture Beatrise               96 4 Sturi                         44:01 
    9    109 Biksāne Madara               96 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis        45:14 
   10    120 Puķīte Laura                 96 RrBJSS Saulkrasti               57:35 
   11    119 Vīksna Dita                  96 ZVOC                            59:53 



S10  (7)                  2.8 km  0 m   7 C       

    1    125 Čama Anete                   97 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      27:12 
    2    124 Bičevska Klinta              97 Madonas BJSS                    29:16 
    3    128 Baltā Zane                   97 Meridiāns                       32:45 
    4    127 Zazerina Liena               98 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      37:05 

         126 Indriča Alise                97 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis           mp 
         129 Švarce -Švampāne Agneta      97 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis           mp 
         123 Egle Stefānija               98 RrBJSS Saulkrasti                  mp 



S8  (5)                   2.7 km  0 m   4 C       

    1    132 Lapiņa Laura Elīza           00 A2                              26:32 
    2    135 Ķestere Elza                 99 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      27:24 
    3    134 Alksne Elvita                99 Burkānciems & Co                34:22 
    4    131 Orbidāne Kate Lauma          00 ind.                            35:44 

         133 Ozoliņa Ginta                99 ZVOC-Valmieras BSS                 mp 



S35  (10)                 5.8 km  0 m   13 C      

    1    146 Lapiņa Ilze                  68 A2                              47:48 
    2    145 Lepiksone Jana               70 Auseklis IK                     53:54 
    3    142 Cīrule Vita                  68 Azimuts (Smiltene)              54:28 
    4    143 Valdmane Inguna              69 ZVOC-Valmieras BSS              56:21 
    5    139 Zerne Maira                  71 Saldus OK                     1:02:01 
    6    137 Žagare Ilze                  71 Purva Bridējs OK              1:02:51 
    7    141 Bērziņa Inese                69 Burkānciems & Co              1:03:22 
    8    140 Vabulniece Līga              69 Alūksne OK                    1:18:23 
    9    144 Gobiņa Sarmīte               69 Pūznis/ Gulbenes BJSS         1:23:19 
   10    138 Reine Daiga                  70 ind.                          2:06:51 



S35K  (2)                 3.5 km  0 m   8 C       

    1    149 Mihailova Inta               68 Auseklis IK                     35:08 
    2    148 Rutule Kaija                 70 Valmiera                        37:13 



S40  (8)                  4.7 km  0 m   10 C      

    1    155 Tamašauska Anita             64 VIGA                            40:12 
    2    154 Miķelsone Iveta              64 Mona                            42:26 
    3    157 Krēsliņai Daiga              65 Gulbenes BJSS                   42:40 
    4    158 Lapacinska Ineta             66 A2                              50:55 
    5    151 Čākure Inguna                65 Alnis-JRSC                      51:09 
    6    152 Cāne Ieva                    63 Sigulda                         59:39 
    7    153 Sture Inese                  67 4 Sturi                       1:01:31 
    8    159 Sirmā Gerda                  65 Gulbenes BJSS                 1:03:21 



S45  (8)                  4.7 km  0 m   10 C      

    1    164 Zariņa Baiba                 61 VIGA                            43:38 
    2    161 Pilābere Agrita              61 Meridiāns                       47:39 
    3    165 Holcmane Iveta               59 Ogre                            55:57 
    4    162 Bertuka Arija                58 Alūksne OK                      56:47 
    5    163 CERJAKA MAIJA                59 Purva Bridējs OK              1:14:58 
    6    166 Saulīte Dace                 59 Madonas BJSS                  1:18:03 
    7    168 Purvinska Ruta               61 Meridiāns-CPSS-CBJC           1:31:57 
    8    167 Leiškalne Ingūna             60 Auseklis IK                   1:33:04 



S50  (5)                  4.7 km  0 m   10 C      

    1    175 Šinke Ārija                  57 Kāpa / Rīgas rajons             47:43 
    2    172 Lebedoka Gunta               54 Prizma                          51:49 
    3    171 Kosmačeva Tamāra             56 Kāpa/RRBJSS                     52:28 
    4    169 Liepa Maira                     Prizma                          57:57 
    5    173 BUŠA LIENE                   53 ind.                            58:14 



S55  (5)                  4.0 km  0 m   9 C       

    1    177 Kukka Ruta                   50 Kāpa Ok                         35:06 
    2    178 Freimane Beate               50 Auseklis IK                     43:58 
    3    179 Āriņa Antra                  52 ind.                            44:12 
    4    176 Velika Vija                  50 ind.                            54:47 
    5    180 Kučinska Mudīte              48 Prizma                        1:06:12 



S60  (6)                  4.0 km  0 m   9 C       

    1    185 Plaude Māra                  47 ind.                            38:21 
    2    181 Bolšteina Māra               43 Alnis-JRSC                      39:59 
    3    186 Sildedze Dzintra             43 Prizma                          50:00 
    4    184 Jansone Maija                44 Seniors                         51:46 
    5    183 Vēvere Baiba                 45 Strenči                         53:58 
    6    182 Šulte Laimdota               43 Prizma                          54:03 



S65  (3)                  2.9 km  0 m   6 C       

    1    190 Slaviņa Anna                 40 VIGA                            36:29 
    2    189 Zvirgzde Jūlija              40 Seniors                         39:52 
    3    188 JĒKABSONE MARGA              39 SILVA                           40:25 



S70  (5)                  2.9 km  0 m   6 C       

    1    196 Skujiņa Erna                 36 Prizma                          32:07 
    2    195 Mazzariņa Raisa              33 Seniors                         38:44 
    3    193 Ostupe Rita                  34 Kāpa Ok                         42:42 
    4    192 Andersone Aija               36 Seniors                         44:18 
    5    194 Austriņš Aina                33 Prizma                          54:28 



V21E  (24)                11.3 km  0 m   23 C     

    1    220 Sirmais Mārtiņš              82 Madonas BJSS/Ventspils OC       56:44 
    2    200 Bertuks Edgars               85 Alūksne OK                      58:36 
    3    209 Kārkliņš Kaspars             72 Purva Bridējs/ ZS 19.bat.     1:03:44 
    4    201 Sprogis Jevgenijs            83 Saldus OK                     1:04:13 
    5    203 Veits Toms                   78 Purva Bridējs OK              1:05:35 
    6    198 Roze Renārs                  86 Ogre                          1:06:04 
    7    218 Šmitiņš Guntars              71 Purva Bridējs OK              1:06:20 
    8    214 Ločmelis Artis               71 Burkānciems & Co              1:07:50 
    9    222 Melbārdis Jānis              78 Burkānciems & Co              1:07:59 
   10    213 Caics Gatis                  86 Kāpa Ok                       1:09:20 
   11    211 Kūms Jānis                   88 Alūksne OK                    1:10:56 
   12    219 Juris Ostups                 68 Kāpa Ok                       1:10:57 
   13    212 Peilāns Jānis                85 RrBJSS Saulkrasti             1:11:36 
   14    199 Žagata Mikus                 88 Auseklis IK                   1:12:04 
   15    206 Rešķis Atis                  85 Saldus OK                     1:12:27 
   16    204 Zernis Oskars                69 Saldus OK                     1:12:49 
   17    207 Žagars Ivars                 71 Purva Bridējs OK              1:12:53 
   18    221 Putniņš Reinis               82 Kāpa Ok                       1:13:23 
   19    202 Zamovskis Jānis                 Ogre                          1:14:53 
   20    217 Mamis Ģirts                  58 Mona                          1:14:58 
   21    210 Cerjaks Kaspars              70 Purva Bridējs OK              1:15:08 
   22    208 Līsmanis Mārtiņš             86 Purva Bridējs OK              1:23:10 
   23    205 Knēts Juris                  68 Meridiāns                     1:23:28 
   24    215 Jubelis Gints                   Madonas BJSS                  1:27:46 



V21A  (19)                7.8 km  0 m   15 C      

    1    233 Janovs Andis                 81 A2                              49:38 
    2    242 Kallas Kaarel                82 Lehola                          53:35 
    3    243 Šnore Arnis                  80 Auseklis IK                     55:03 
    4    239 Krastiņš Austris             83 ZVOC-Valmieras BSS              55:51 
    5    237 Bērziņš Normunds             86 Madonas BJSS                    56:12 
    6    244 Liepiņš Pauls                83 Briksnis SK                     57:55 
    7    232 Lepiksons Alvis              71 Auseklis IK                     58:00 
    7    236 Mišins Sandis                74 Auseklis IK                     58:00 
    9    226 Butāns Jānis                 78 Meridiāns                       59:30 
   10    231 Malējs Andis                 78 Cēsis                           59:39 
   11    224 Banga Aldis                  72 Prizma                          59:47 
   12    241 Blekte Kaspars               73 ind.                          1:00:09 
   13    240 kaimins kristaps             79 Ogre                          1:00:14 
   14    229 Vabulis Mārtiņš              84 Burkānciems & Co              1:02:53 
   15    230 Jursons Māris                79 Valmiera                      1:04:14 
   16    228 Lepiksons Valdis             71 Auseklis IK                   1:07:48 
   17    225 Druvenieks Renārs            86 Sēlijas mežs                  1:07:58 
   18    234 Hokonens Pēteris             75 A2/Rīgas rajons               1:39:08 

         235 Krūmiņš Didzis               75 ind.                               mp 



V21B  (11)                5.5 km  0 m   11 C      

    1    248 Zīvers Guntis                70 Azimuts (Smiltene)              37:27 
    2    253 Peļņa Leons                  81 30 draugi.lv                    44:11 
    3    250 Bormanis Jānis               87 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      45:15 
    4    247 Zuzāns Sandis                80 30 draugi.lv                    46:38 
    5    251 Veļķeris Nauris              85 Alūksne OK                      48:09 
    6    245 Matvejs Jānis                81 Azimuts                         48:45 
    7    246 Cīrulis Guntars              62 Azimuts (Smiltene)              55:44 
    8    255 Stapāns Ivars                75 Pūznis/Rubate                   57:44 
    9    254 Baikovs Juris                65 Balvi                         1:11:00 
   10    249 Šakins Mārtiņš               82 ind.                          1:49:32 

         256 Ozoliņš Vents                68 Piepe                              mp 



V21C  (7)                 3.5 km  0 m   8 C       

    1    262 Gruzde Egils                 63 Piepe                           28:18 
    2    260 Grīviņš Raivis               81 ind.                            29:27 
    3    265 Balodis Rūdolfs              84 ind.                            31:00 
    4    263 Sirmais Salvis               90 Gulbene                         34:28 
    5    261 Āboliņš Andris               63 Valmiera                        35:55 
    6    259 Baikovs Andris               71 Balvi                           36:30 
    7    258 Mellēns Juris                62 ind.                            40:18 



V20  (6)                  8.7 km  0 m   19 C      

    1    269 Dandens Atis                 88 Alūksne OK                      51:51 
    2    272 Puriņš Mārtiņš               88 RSP                             54:14 
    3    270 Gelbis Ruslans               88 Auseklis IK                     58:31 
    4    268 Ozoliņš Daniils              88 Auseklis IK                     59:02 
    5    267 Šinke Ansis                  88 Kāpa / Rīgas rajons           1:02:19 

         271 Ūdris Ēriks                  88 ZVOC-VBSS                          mp 



V18  (30)                 7.8 km  0 m   15 C      

    1    297 Pauliņš Artūrs               89 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      42:25 
    2    284 Jubelis Andris               89 Madonas BJSS                    47:06 
    3    287 Kivlenieks Andris            90 Ogre                            47:26 
    4    277 Dišlers Kārlis               89 Auseklis IK                     48:14 
    5    275 Laveiķis Andis               89 Kāpa/RRBJSS                     48:59 
    6    286 Žagata Zemgus                89 Auseklis IK                     49:22 
    7    281 Ūdris Emīls                  89 Kāpa/RRBJSS                     50:07 
    8    304 Rekuņenko Artjoms            89 Madonas BJSS                    50:18 
    9    299 Kampuss Uģis                 89 ZVOC-Valmieras BSS              51:00 
   10    296 Blumbeks Rolands             89 Sēlijas mežs                    52:35 
   11    295 Ziemelis Ivars               89 Ogre                            53:19 
   12    278 Drozds Ainars                89 Meridiāns                       53:20 
   13    303 Kangro Sendijs                  Azimuts                         54:59 
   14    276 Āriņš Armands                90 RSP                             56:41 
   15    282 Cāns Andris                  90 Meridiāns                       57:01 
   16    300 ķauķītis Ilmārs              90 VrBJSS-Azimuts OK             1:00:16 
   17    301 Bērziņš Mikus                89 Madonas BJSS                  1:00:49 
   18    280 Kaverskis Linards            90 Ogre                          1:01:42 
   19    289 Sārs Dāvis                   90 Madonas BJSS                  1:02:01 
   20    285 Krastiņš Roberts             89 ZVOC-Valmieras BSS            1:02:04 
   21    302 Hartmanis Arturs             89 Saldus OK                     1:03:22 
   22    291 Krastiņš Mikus               89 Kāpa/RRBJSS                   1:06:00 
   23    283 Bogdanovs Mārcis             89 ZVOC-Valmieras BSS            1:08:07 
   24    298 Krēsliņš Rūdolfs             91 Gulbenes BJSS                 1:08:11 
   25    292 Vīksne Kaspars               89 Meridiāns                     1:10:22 
   26    279 Gailis Zigmārs               90 Auseklis IK                   1:11:00 
   27    290 Beķeris Jānis                89 Auseklis IK                   1:36:23 
   28    294 Āriņš Arnolds                90 RSP                           1:39:20 
   29    293 Lupiķis Ainārs               89 RrBJSS Saulkrasti             1:57:46 

         288 Zālītis Jānis                89 Meridiāns                          mp 



V16  (32)                 6.4 km  0 m   14 C      

    1    319 Tamužs Jānis                 91 Auseklis IK                     44:02 
    2    323 Dandens Toms                 91 Alūksne OK                      44:07 
    3    321 Grava Rolands                91 Kāpa/RRBJSS                     46:40 
    4    320 Bernāns Jānis                91 Madonas BJSS                    47:27 
    5    311 Gailis Andris                92 Auseklis IK                     48:42 
    6    310 Penkulis Jānis               91 Saldus OK                       50:43 
    7    335 Vīksne Didzis                89 Meridiāns                       51:59 
    8    307 Bričonoks Edgars             91 Kāpa/RRBJSS                     52:16 
    9    336 Baltacis Kārlis              92 Kāpa/RRBJSS                     52:49 
   10    309 Suts Jurģis                  92 ZVOC-Valmieras BSS              53:08 
   11    308 Griestiņš Gvido              92 Alnis-JRSC                      54:49 
   12    306 Magone Kristaps              92 Meridiāns                       54:55 
   13    329 Augulis Reinis               91 Sigulda                         56:08 
   14    317 Orovers Mārtiņš              92 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      56:24 
   15    334 Vējš - Āboliņš Kristaps      92 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis        57:02 
   15    313 Gulbis Artūrs                92 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      57:02 
   17    325 Magone Dairis                91 Meridiāns                       57:46 
   18    328 Priedītis Edgars             92 Ogre                            58:06 
   19    316 Kampuss Egils                91 ZVOC-Valmieras BSS              58:14 
   20    330 Lupkins Vents                92 Azimuts (Smiltene)              59:59 
   21    312 Rasims Matīss                91 Ogre                          1:03:26 
   22    337 Ling Martin                  92 Lehola                        1:05:34 
   23    305 Ločmelis Mārcis                 Alūksne OK                    1:06:23 
   24    338 Rekuņenko Maksims            91 Madonas BJSS                  1:07:55 
   25    318 Priedītis Mārcis             91 ZVOC-Valmieras BSS            1:18:11 
   26    326 Borisovskis Viktors          91 Gulbenes BJSS                 1:26:26 
   27    327 Siliņš Andris                91 VPĢ (Valmiera)                1:29:42 
   28    324 Vīksne Artūrs                92 RrBJSS Saulkrasti             2:08:40 

         315 Šeiders Rihards              92 Auseklis IK                        mp 
         314 Šreibers Kristaps            91 Madonas BJSS                       mp 
         331 Kivlenieks Raivo             91 Ogre                               mp 
         333 Zvirbulis Mikus              92 Ogre                               mp 



V14  (33)                 4.3 km  0 m   9 C       

    1    356 Kļaviņš Ivars                93 Auseklis IK                     29:24 
    2    369 Sārs Jānis                   93 Madonas BJSS                    31:09 
    3    371 Voiceščuks Dāvis             93 Auseklis IK                     31:56 
    4    348 Zernis Rudolfs               94 Saldus OK                       32:04 
    5    349 Karpikovs Ritvars            94 Alnis-JRSC                      32:11 
    6    365 Krastiņš Ģirts               94 Ogre                            35:52 
    7    341 Ļubinskis Valters            94 ZVOC-Valmieras BSS              36:17 
    8    354 Ozoliņš Raivis               94 Ogre                            38:43 
    9    362 Vaitkevičs Oskars            93 Alnis-JRSC                      41:36 
   10    343 Pirtnieks Fricis             93 RSP                             41:50 
   11    347 Gruzde Ēriks                 94 Meridiāns                       45:01 
   12    359 Rozentāls Toms               93 ZVOC-Valmieras BSS              46:10 
   13    360 Augulis Ansis                94 Sigulda                         46:14 
   14    364 Mihailovs Arvis              93 Auseklis IK                     47:36 
   15    357 Kūms Uģis                    93 Alnis-JRSC                      51:34 
   16    344 Liepa Pēteris                94 ZVOC-Valmieras BSS              54:13 
   17    345 Zariņš Raimonds              94 Meridiāns                       57:43 
   18    351 Ārgulis Eduards              93 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      59:25 
   19    372 Macions Mārtiņš              93 Meridiāns                     1:02:55 
   20    340 Jaansalu Ints                93 Meridiāns                     1:07:38 
   21    366 Vīksniņš Mārcis              93 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK    1:14:30 
   22    355 Galvans Emīls                94 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis      1:15:44 
   23    368 Butkuss Kristaps             94 Gulbenes BJSS                 1:19:55 
   24    374 Ozoliņš Raivis               94 Gulbenes BJSS                 1:24:20 
   25    361 Berežnojs Gatis              94 Saldus OK                     1:26:32 
   26    370 Mūrnieks Ričards             93 Gulbenes BJSS                 1:32:35 
   27    373 Putka Krišjānis              94 Ogre                          1:38:39 
   28    350 Mačukāns Madars              94 Saldus OK                     1:49:00 
   29    346 Mačukāns Sandijs             93 Saldus OK                     1:56:34 
   30    363 Kārkliņš Daniels             94 A2                            1:57:47 
   31    358 Skiba Oskars                 94 Gulbenes BJSS                 2:11:21 

         353 Ločmelis Edgars              93 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis           mp 
         367 Valpuski Nils                94 Ogre                               mp 



V12  (20)                 3.0 km  0 m   8 C       

    1    399 Taube Emīls Henrijs          95 ZVOC-Valmieras BSS              20:59 
    2    393 Kosmačevs Kārlis             95 Ogre                            24:01 
    3    394 Mišins Mundis                96 Auseklis IK                     29:49 
    4    376 Linde Klāvs                  96 Meridiāns-CPSS-CBJC             30:50 
    5    392 Pirtnieks Otto Pēteris       96 Auseklis IK                     30:57 
    6    381 Cibulis Mārtiņš              95 Alnis-JRSC                      32:55 
    7    380 Blumbergs Pauls              95 Madonas BJSS                    32:58 
    8    396 Ramats Dzintars              95 Ogre                            35:31 
    9    395 Andersons Tomass             96 Alnis-JRSC                      36:27 
   10    390 Ozoliņš Dāvis                95 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      39:57 
   11    382 Stiprais Klāvs               95 Madonas BJSS                    40:00 
   12    397 Baltacis Toms                95 Kāpa/RRBJSS                     40:02 
   13    384 Gutāns Dinārs                96 Madonas BJSS                    41:13 
   14    387 Zālītis Kristaps             95 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      45:47 
   15    378 Leontjevs Ģirts              96 Madonas BJSS                    47:57 
   16    383 Zeibots Kalvis               95 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      53:58 
   17    388 Krastiņš Kalvis              96 ZVOC-Valmieras BSS              58:02 

         379 Nulle Valdemārs              96 Blome                              mp 
         386 Purvinskis Raimonds          96 Meridiāns-CPSS-CBJC                mp 
         375 Žukovskis Emīls              96 ind.                               mp 



V10  (14)                 2.8 km  0 m   7 C       

    1    408 Veļķeris Jānis               97 Alūksne OK                      24:00 
    2    401 Bēmis Ēriks                  97 Meridiāns-CPSS-CBJC             26:04 
    3    414 Sticers Sandis               97 Ogre                            26:17 
    4    400 Titomers Endijs                 Alnis-JRSC                      28:54 
    5    412 Ramanis Niks                 97 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      29:29 
    6    406 Vītoliņš Matīss Daniels      98 ZVOC-Valmieras BSS              29:51 
    7    405 Melbārdis Nils-Rolands       97 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      30:28 
    8    410 Java Daumants                97 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      31:43 
    9    404 Šiliņš Aivis                 97 Alnis-JRSC                      31:52 
   10    415 Irdenieks Dāvis              97 Alnis-JRSC                      32:05 
   11    402 Magone Armands               97 Meridiāns                       35:02 
   12    403 Titovs Ričards               97 Meridiāns-CPSS-CBJC             35:33 
   13    413 Slaveiks Kaspars             97 Alnis-JRSC                      36:09 

         411 Kaņeps Ingus                 97 Gulbenes BJSS/ OK Pūznis           mp 



V8  (7)                   2.7 km  0 m   4 C       

    1    423 Jēkabsons Kārlis             99 Auseklis IK                     20:51 
    2    424 Bēmis Viesturs               00 Meridiāns-CPSS-CBJC             23:28 
    3    422 Veits Viesturs               99 Purva Bridējs OK                23:40 
    4    426 Ramats Inguss                99 Ogre                            24:41 
    5    425 Rusovs Indriķis              99 Auseklis IK                     24:50 
    6    421 Ozoliņš Emīls                99 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      25:08 
    7    419 Kārkliņš Kristaps            99 A2                              25:46 



V35  (18)                 8.7 km  0 m   19 C      

    1    444 Veģeris Ģirts                71 Briksnis SK                     52:31 
    2    443 Veģeris Ainārs               68 VIGA                            54:26 
    3    441 Ling Inno                    65 Lehola                          54:48 
    4    434 Polis Guntars                71 Auseklis IK                     56:14 
    5    432 Ikaunieks Gunārs             71 Madonas BJSS                    58:29 
    6    429 Lapiņš Raimonds              69 A2                            1:00:16 
    7    437 Borovikovs Juris             70 Madonas BJSS                  1:02:57 
    8    439 Putka Edgars                 71 Ogre                          1:03:23 
    9    445 Soika Uvis                   71 VIGA                          1:03:25 
   10    433 Actiņš Aigars                69 3A                            1:04:35 
   11    428 Jansons Ints                 68 Meridiāns                     1:08:45 
   12    440 Krieviņš Dainis              70 ind.                          1:09:54 
   13    430 Freidenfelds Valters         69 Briksnis SK                   1:10:47 
   14    442 Svilpis Dzintars                ind.                          1:15:45 
   15    431 Kabanovs Vladmirs            52 Auseklis IK                   1:16:41 
   16    438 Gailis Vilnis                72 Valmiera                      1:20:28 
   17    435 Zaķis Viesturs               68 Alūksne OK                    1:22:01 
   18    436 Gailis Raimonds              70 Valmiera                      1:27:10 



V35K  (5)                 5.9 km  0 m   16 C      

    1    448 Jemsis Andris                72 ind.                            46:47 
    2    447 Rutulis Žanis                71 Valmiera                        48:48 
    3    451 Māris Stabiņš                68 Valkas raj.BJSS-Azimuts OK      52:14 
    4    449 Šiliņš Ainārs                68 Alnis-JRSC                      56:01 
    5    450 Kokarēvičs Pēteris           62 ind.                          1:00:48 



V40  (12)                 7.3 km  0 m   16 C      

    1    464 Mihailovs Aivars             64 Auseklis IK                     45:38 
    2    463 Kokorišs Valdis              64 Mona                            47:48 
    3    458 Vabulnieks Māris             66 Alūksne OK                      52:30 
    4    455 Nulle Jānis                  65 Blome                           55:02 
    5    454 Eškins Ivars                 62 Valmiera                        57:14 
    6    465 Zīlišķis Ģirts               63 Mona                            57:23 
    7    457 Lūkins Justs                 66 Sēlijas mežs                  1:00:11 
    8    453 Jēkabsons Māris              64 Auseklis IK                   1:10:27 
    9    459 Bricis Kalvis                63 Rīga                          1:12:19 
   10    461 Kļaviņš Juris                66 Alnis-JRSC                    1:17:26 
   11    460 Sturis Valerijs              64 4 Sturi                       1:17:35 
   12    462 Beķeris Uģis                 65 Auseklis IK                   1:45:15 



V45  (18)                 7.3 km  0 m   16 C      

    1    468 Tilts Valdis                 62 ZVOC                            50:31 
    2    474 Bužs Igors                   61 Meris                           50:44 
    3    477 Cibulis Raimonds             62 Alnis-JRSC                      53:28 
    4    482 Magons Kārlis                50 Prizma                          53:32 
    5    472 Ūdris Ēriks                  62 ZVOC-VBSS                       54:46 
    6    476 Puriņš Egīls                 62 Mona                            55:45 
    7    481 Zariņš Pēteris               61 Mona                            56:20 
    8    483 Tučs Aigars                  62 Kāpa Ok                         57:36 
    9    469 Bričonoks Paulis             58 Kāpa Ok                         57:53 
   10    470 Pirktiņš Andis               58 Balta                         1:00:05 
   11    471 Lūsa Jānis                   59 Meridiāns                     1:01:43 
   12    484 Cāns Jānis                   60 Sigulda                       1:03:02 
   13    467 Gailis Ainārs                62 Auseklis IK                   1:05:00 
   14    480 Kļaviņš Māris                60 Auseklis IK                   1:08:41 
   15    479 Tamužs Viesturs              62 Mona                          1:10:50 
   16    475 Dandens Viesturs             61 Alūksne OK                    1:12:36 
   17    478 Krastiņš Edmunds             58 Balta                         1:17:05 

         473 Stankevičs Jānis             62 Rēzekne                            mp 



V50  (18)                 5.9 km  0 m   16 C      

    1    500 Kosmačevs Andris             55 Ogre                            38:36 
    2    499 Šinke Juris                  57 Kāpa / Rīgas rajons             43:27 
    3    494 Kivlenieks Andris            55 Ogre                            43:30 
    4    496 Kokins Juris                 56 Purva Bridējs OK                43:56 
    5    498 Veļķeris Vilnis              56 Alūksne OK                      44:45 
    6    491 Peisenieks Varis             57 Kāpa Ok                         46:17 
    7    485 Laveiķis Rolands             56 Kāpa Ok                         47:24 
    8    492 Muzikants Ivars              57 Balta                           52:32 
    9    502 Bērziņš Juris                54 Azimuts                         53:08 
   10    493 Mītnieks Edgars              56 Prizma                          53:50 
   11    490 Bertuks Uldis                57 Alūksne OK                      56:26 
   12    497 Druvenieks Aivars            56 Sēlijas mežs                    57:33 
   13    487 Lapiņš Māris                 53 Azimuts (Smiltene)              58:23 
   14    495 Ansviesulis Ivars            54 Prizma                        1:00:06 
   15    489 Ķūrens Vilnis                55 Madonas BJSS                  1:03:06 
   16    501 Augulis Jānis                57 Sigulda                       1:03:51 
   17    486 Vīķis Andris                 56 Kāpa Ok                       1:08:04 

         488 BUŠS MIERVALDIS              52 ind.                               mp 



V55  (9)                  5.9 km  0 m   16 C      

    1    504 Paasma Koit                  50 Lehola                          49:10 
    2    509 Kivikas Arvo                 50 Ilves, Tartu                    50:23 
    3    510 Paeglis Valdis               49 Azimuts                         51:14 
    4    505 Biezais Jānis                50 Seniors                         52:18 
    5    508 Pentjušs Aivars              43 Prizma                          55:34 
    6    507 Krūmiņš Ilgonis              52 A2                              57:26 
    7    506 Kučinskis Arnolds            49 Prizma                          59:42 
    8    511 Kukk Volli                   49 Kāpa Ok                       1:02:11 
    9    503 Riekstiņš Andrejs            48 Azimuts                       1:35:33 



V60  (9)                  4.7 km  0 m   10 C      

    1    513 Novikovs Peteris             43 Seniors                         40:00 
    2    515 Grinbergs Ilgvars            47 ZVOC                            42:58 
    3    520 Aprubis Jānis                43 Prizma                          45:22 
    4    516 Pärna Elmo                   44 Lehola                          45:59 
    5    519 Kalniņš Jānis                43 Sēlijas mežs                    47:21 
    6    521 Dubrovskis Vilis             43 Seniors                         48:54 
    7    518 Stainmillers Anatolijs       43 Seda                            50:53 
    8    517 Upacers Guntis               43 Seniors                         53:32 
    9    514 Ozoliņš Ansis                43 Burkānciems & Co              1:10:55 



V65  (6)                  4.0 km  0 m   9 C       

    1    523 Slaviņš Rodrigo              39 Balta                           31:17 
    2    526 Fogelis Gunārs               41 Meridiāns                       33:59 
    3    525 Anže Atis                    42 Gulbenes BJSS                   38:21 
    4    524 Zvirgzds Juris               42 Seniors                         38:47 
    5    522 Ozols Andris                    Prizma                          39:36 
    6    527 Kalniņš Andris               38 Seniors                         51:53 



V70  (4)                  2.9 km  0 m   6 C       

    1    529 Berners Edvīns               37 Prizma                          23:36 
    2    531 Ostups Gunārs                36 Kāpa Ok                         28:06 
    3    530 Vītiņš Ivars                 35 Meridiāns                       29:46 
    4    532 Stamurs Eriks                36 Seniors                         38:11