Mazā Balva

2008.04.26.
Organiser : Azimuts
Cours Master : Aldis Lapiņš
[S10] [S12] [S14] [S16] [S18] [S20]
[S21A] [S21B] [S21C] [S21E] [S35] [S35K]
[S40] [S45] [S50] [S55] [S60] [S65]
[S70] [S8] [V10] [V12] [V14] [V16]
[V18] [V20] [V21A] [V21B] [V21C] [V21E]
[V35] [V35K] [V40] [V45] [V50] [V55]
[V60] [V65] [V70] [V8]
V21E Course (1): 27 KP 13,0 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  364 Artis Ločmelis            Burkānciem  01:43:10
  2.  362 Gints Jubelis             Madonas BJ  01:48:03
  3.  315 Mārtiņš Puriņš            RSP         01:48:06
  4.  368 Kaspars Kārkliņš          Purva Brid  01:49:17
  5.  366 Mārtiņš Vabulis           Burkānciem  01:53:07
  6.  365 Guntis Arnicāns           A2          01:55:57
      367 Valters Āboliņš           RSP         DQ      
      363 Guntars Šmitiņš           Purva Brid  DQ      
V21A Course (2): 18 KP 8,0 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  339 Austris Krastiņš          ZVOC-VBSS   01:01:40
  2.  337 Jānis Naglis              Meridiāns-  01:06:58
  3.  324 Kaspars Dēliņš            SEB         01:09:12
  4.  338 Pauls Liepiņš             Briksnis S  01:09:34
  5.  332 Ansis Actiņš              3A          01:11:06
  5.  331 Arnis Saltums             Madonas BJ  01:11:06
  7.  334 Valdis Lepiksons          Auseklis    01:13:19
  8.  333 Normunds Bērziņš          Madonas BJ  01:15:06
  9.  322 Mārtiņš Lācis             Purva Brid  01:16:31
 10.  328 Mareks Dombrovskis        Auseklis    01:16:51
 11.  330 Sandis Mišins             Auseklis    01:17:29
 12.  325 Alvis Lepiksons           Auseklis    01:18:34
 13.  323 Vladimirs Ļašs            Briksnis S  01:19:30
 14.  319 Aleksandrs Tambovcevs     Individuāl  01:25:37
 15.  329 Ernests Koleda            Rīga        01:26:08
 16.  327 Roberts Krusts            Purva Brid  01:30:20
 17.  318 Kalvis Brūns              RSP         01:31:03
 18.  336 Mārtiņš Krūze             Auseklis    01:48:09
 19.  321 Viljams Plešs             Individuāl  02:31:12
      340 Renārs Druvenieks         Sēlijas me  DQ      
V20 Course (2): 18 KP 8,0 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  313 Uģis Kampuss              ZVOC-VBSS   01:03:55
  2.  314 Arvis Rubenis             GulbenesRB  01:08:07
  3.  312 Daniils Ozoliņš           Auseklis    01:13:18
  4.  307 Mikus Bērziņš             Madonas BJ  01:13:35
  5.  306 Ansis Šinke               Kāpa        01:15:48
  6.  310 Kaspars Vīksne            Meridiāns-  01:17:21
  7.  308 Ēriks Ūdris               ZVOC-VBSS   01:23:12
  8.  311 Nauris Zviedris           ZVOC-VBSS   01:27:59
  9.  309 Artjoms Rekuņenko         Madonas BJ  01:29:04
V35 Course (2): 18 KP 8,0 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  381 Valters Kaminskis         Meridiāns-  01:06:32
  2.  380 Uvis Soika                Viga        01:07:30
  3.  378 Andris Dzalbs             Meridiāns-  01:10:51
  4.  375 Raimonds Lapiņš           A2          01:12:39
  5.  377 Otārs Putrālis            VrBJSS-Azi  01:14:40
  6.  376 Jānis Actiņš              3A          01:16:19
  7.  373 Dainis Krieviņš           Auseklis    01:16:29
  8.  382 Artūrs Grīnbergs          Viga        01:19:45
  9.  369 Guntars Polis             Auseklis    01:22:34
 10.  379 Aigars Actiņš             3A          01:27:14
 11.  371 Andris Kikusts            LF          01:39:07
 12.  374 Vilnis Gailis             Burkānciem  01:42:00
 13.  372 Raimonds Gailis           Burkānciem  01:48:54
S21E Course (3): 18 KP 7,5 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   99 Una Arama                 Madonas BJ  01:19:19
  2.   97 Kristīne Kokina           Purva Brid  01:23:32
  3.   98 Liene Brūvele             ZVOC-VBSS   01:35:37
  4.   95 Linda Katlapa             Individuāl  01:41:58
       96 Dace Gaigala              ZVOC-VBSS   DQ      
V40 Course (4): 16 KP 6,9 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  405 Aivars Mihailovs          Auseklis    00:54:38
  2.  403 Valdis Kokorišs           Mona        00:58:38
  3.  400 Juris Ostups              Kāpa        00:58:44
  4.  401 Dzintars Svilpis          Madonas BJ  01:03:31
  5.  406 Arne Lūsis                Alnis-JRSC  01:09:27
  6.  386 Nikolajs Lucāns           Mona        01:12:51
  7.  402 Andris Meļķerts           Saldus OK   01:13:56
  8.  397 Ainārs Veģeris            Individuāl  01:13:57
  9.  395 Juris Knēts               Meridiāns-  01:15:16
 10.  398 Māris Vabulnieks          Alūksne     01:18:56
 11.  404 Māris Stabiņš             VrBJSS-Azi  01:20:37
 12.  399 Valerijs Sturis           Individuāl  01:27:29
 13.  394 Māris Jēkabsons           Auseklis    01:33:33
      407 Sergejs Šadrins           Kāpa        DQ      
      393 Uģis Kokenbergs           Burkānciem  DQ      
V45 Course (4): 16 KP 6,9 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  427 Ēriks Ūdris               ZVOC-VBSS   00:55:37
  2.  412 Egīls Puriņš              Mona        01:03:08
  3.  417 Raimonds Cibulis          Alnis-JRSC  01:05:03
  4.  411 Guntars Jansons           Balta SK    01:07:44
  5.  416 Juris Zariņš              Viga        01:07:52
  6.  426 Ainārs Gailis             Auseklis    01:08:04
  7.  419 Ģirts Mamis               Mona        01:09:21
  8.  421 Anatolijs Ozoliņš         Auseklis    01:11:30
  9.  424 Guntis Dude               Sprīdītis   01:12:11
 10.  415 Edgars Utāns              Rīga        01:12:34
 11.  422 Valdis Tilts              ZVOC-VBSS   01:16:01
 12.  425 Aigars Dudelis            VrBJSS-Azi  01:18:03
 13.  408 Andrejs Lācis             Azimuts     01:18:49
 14.  423 Pēteris Kokarēvičš        Smiltene    01:24:14
 15.  420 Pēteris Strazdiņš         Viga        01:24:38
 16.  410 Viesturs Tamužs           Mona        01:24:57
 17.  418 Kalvis Bricis             Individuāl  01:29:17
 18.  413 Jānis Cāns                Sigulda     01:38:56
      414 Ģirts Zīlišķis            Mona        DQ      
V18 Course (4): 16 KP 6,9 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  304 Dāvis Sārs                Madonas BJ  00:56:34
  2.  291 Jānis Tamužs              Auseklis    00:56:52
  3.  295 Andris Cāns               Meridiāns-  00:57:09
  4.  299 Zigmārs Gailis            Auseklis    00:57:36
  5.  296 Sendijs Kangro            VrBJSS-Azi  01:02:28
  6.  300 Dairis Magone             Meridiāns-  01:07:14
  7.  298 Artis Dude                Sprīdītis   01:11:24
  8.  292 Juris Ķibilds             Meridiāns-  01:15:07
  9.  303 Arnolds Āriņš             RSP         01:41:20
 10.  294 Reinis Augulis            Sigulda     01:50:51
      301 Viktors Borisovskis       GulbenesRB  DQ      
V50 Course (5): 14 KP 5,7 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  431 Juris Kokins              Purva Brid  00:49:11
  2.  445 Paulis Bričonoks          Kāpa        00:53:29
  3.  439 Juris Šinke               Kāpa        00:57:06
  4.  430 Vilnis Veļķeris           Alūksne     01:00:05
  5.  440 Jānis Saliņš              Individuāl  01:02:39
  6.  443 Ivars Muzikants           Prizma      01:09:21
  7.  444 Uldis Bertuks             Alūksne     01:11:14
  8.  441 Ivars Pucens              Mona        01:12:25
  9.  446 Ivars Ansviesulis         Prizma      01:12:55
 10.  442 Juris Bērziņš             Blome       01:12:56
 11.  434 Aivars Druvenieks         Sēlijas me  01:16:28
 12.  433 Jānis Linde               A2          01:19:29
 13.  435 Edmunds Krastiņš          Rīga        01:28:51
 14.  436 Jānis Augulis             Sigulda     01:43:26
V55 Course (5): 14 KP 5,7 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  450 Kārlis Magons             Prizma      00:55:31
  2.  451 Jānis Biezais             A2          00:58:41
  3.  452 Vladimirs Kabanovs        Individuāl  01:00:54
  4.  454 Ilmārs Limbēns            Sigulda     01:09:15
  5.  449 Volli Kukk                Kāpa        01:16:54
  6.  455 Andris Rudzītis           Madonas BJ  01:17:32
  7.  456 Māris Lapiņš              VrBJSS-Azi  01:22:56
      453 Uldis Ždanovs             OKKO        DQ      
S35 Course (5): 14 KP 5,7 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  109 Ilze Lapiņa               A2          01:09:36
  2.  104 Jana Lepiksone            Auseklis    01:23:46
  3.  107 Ilze Skangale             Balta SK    01:24:04
  4.  103 Inese Bērziņa             Burkānciem  01:25:51
  5.  105 Līga Blanka               Kāpa        01:27:25
  6.  108 Inga Krima                Viga        01:40:56
  7.  106 Ineta Limbēna             Sigulda     01:44:55
  8.  101 Daiga Reine               Auseklis    02:41:36
S20 Course (5): 14 KP 5,7 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   70 Madara Stapāne            GulbenesRB  01:13:42
  2.   68 Elīna Kārkliņa            Madonas BJ  01:22:56
  3.   69 Anna Augule               Sigulda     01:23:55
S21A Course (6): 15 KP 5,5 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   78 Lienīte Līce              Viga        00:59:51
  2.   79 Linda Krūmiņa             SK Briksni  01:01:14
  3.   76 Lita Prātiņa              Individuāl  01:03:14
  4.   75 Ilze Pužule               Burkānciem  01:04:51
  5.   81 Madara Šinke              Kāpa        01:06:33
  6.   74 Ilze Bāra                 Briksnis S  01:14:28
  7.   73 Ilona Zacmane             Ogre        01:17:39
  8.   80 Kristīne Ruka             RSP         01:45:15
  9.   82 Aiga Kalniņa              Individuāl  01:52:11
       77 Dina Alksne               Burkānciem  DQ      
S40 Course (6): 15 KP 5,5 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  120 Iveta Zāģere              Meridiāns-  01:01:56
  2.  119 Vita Cīrule               Smiltene    01:04:01
  3.  123 Inguna Čākure             Alnis-JRSC  01:05:44
  4.  128 Iveta Miķelsone           Mona        01:06:33
  5.  124 Daiga Krēsliņa            GulbenesRB  01:08:02
  6.  118 Inta Mihailova            Auseklis    01:08:43
  7.  126 Gerda Sirmā               GulbenesRB  01:19:21
  8.  125 Aiga Kokenberga           Burkānciem  01:41:57
      127 Aiva Skopāne              Birzuļi     DQ      
      121 Džaneta Suta              ZVOC-VBSS   DQ      
S45 Course (6): 15 KP 5,5 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  140 Baiba Puriņa              Mona        01:08:20
  2.  134 Baiba Zariņa              Viga        01:09:25
  3.  133 Gunta Dudele              VrBJSS-Azi  01:10:23
  4.  143 Dace Cebule               Ogre        01:13:43
  5.  131 Baiba Kaļva               Madonas BJ  01:14:33
  6.  137 Brigita Tamuža            Mona        01:14:50
  7.  139 Ilze Tāse                 Ogre        01:15:36
  8.  136 Agrita Pilābere           Meridiāns-  01:16:56
  9.  135 Ieva Cāne                 Sigulda     01:22:23
 10.  132 Līga Zariņa               Viga        01:52:39
 11.  144 Sandra Siliņa             SADANNA     02:20:55
 12.  141 Ingūna Leiškalne          Auseklis    02:21:50
 13.  138 Anna Harasinjuka          SADANNA     02:32:34
      147 Rota Šņuka                Bebri       DQ      
V21B Course (7): 15 KP 5,2 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  346 Jānis Butāns              Meridiāns-  00:48:19
  2.  353 Guntis Zīvers             Smiltene    00:52:12
  3.  489 Ints Jansons              Piepe       00:56:12
  4.  487 Raivis Lečmanis           Burkānciem  00:58:21
  5.  351 Ivars Stapāns             GulbenesRB  01:00:20
  6.  341 Raivis Lečmanis           Burkānciem  01:00:33
  7.  350 Jānis Matvejs             Smiltene    01:02:20
  8.  347 Guntars Cīrulis           Smiltene    01:05:50
  9.  354 Sandis Zuzāns             30draugi.l  01:11:03
 10.  343 Andris Laganovskis        STORA ENSO  01:35:00
 11.  344 Mārtiņš Šakins            Individuāl  01:37:29
 12.  349 Nauris Veļķeris           Alūksne     01:46:59
      488 Vents Ozoliņš             Piepe       DQ      
      345 Valters Freidenfelds      TNT-Latvia  DQ      
V16 Course (7): 15 KP 5,2 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  277 Kristaps Vējš-Āboliņš     GulbenesRB  00:43:45
  2.  283 Gvido Griestiņš           Alnis-JRSC  00:50:56
  3.  287 Jānis Nulle               VrBJSS-Azi  00:52:30
  4.  282 Jurģis Suts               ZVOC-VBSS   00:55:52
  5.  288 Kristaps Magone           Meridiāns-  00:59:01
  6.  274 Dāvis Voiceščuks          Auseklis    00:59:32
  7.  280 Andris Siliņš             VPĢ         01:00:05
  8.  269 Rūdolfs Šadrins           Kāpa        01:01:52
  9.  278 Vents Lupkins             Smiltene    01:04:03
 10.  272 Arvis Gelbis              Auseklis    01:04:22
 10.  286 Andris Gailis             Auseklis    01:04:22
 12.  271 Toms Rozentāls            ZVOC-VBSS   01:06:05
 13.  276 Valdis Linde              Meridiāns-  01:07:54
 14.  284 Artūrs Gulbis             VrBJSS-Azi  01:08:20
 15.  273 Oskars Vaitkevičs         Alnis-JRSC  01:11:01
 16.  281 Edgars Spirido            VrBJSS-Azi  01:14:26
 17.  268 Fricis Pirtnieks          RSP         01:18:46
 18.  285 Uģis Kūms                 Alnis-JRSC  01:37:22
 19.  275 Jānis Bošs                GulbenesRB  01:38:59
      279 Imants Borovikovs         Madonas BJ  DQ      
S18 Course (7): 15 KP 5,2 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   60 Dace Buža                 Meridiāns-  01:03:53
  2.   65 Marita Freimane           Auseklis    01:10:06
  3.   66 Inga Kleša                Meridiāns-  01:40:01
  4.   64 Sandra Jāņekalne          Madonas BJ  01:43:00
  5.   61 Ieva Ceruka               Madonas BJ  01:52:49
  6.   63 Alīna Indriča             GulbenesRB  02:06:46
       59 Ilze Kokarēviča           DACVĢ       DQ      
S50 Course (8): 13 KP 4,5 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  149 Ārija Šinke               Kāpa        00:58:31
  2.  153 Gunta Lebedoka            Prizma      01:07:29
  3.  154 Ināra Linde               A2          01:13:24
  4.  150 Ārija Bertuka             Alūksne     01:13:55
  5.  152 Aija Alksne               Meridiāns-  01:18:06
  6.  148 Ilze Vabole               Bebri       01:30:46
      151 Inese Purgaile            Bebri       DQ      
S55 Course (8): 13 KP 4,5 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  160 Lilija Ždanova            Viga        00:54:45
  2.  156 Rudīte Šterna             Sigulda     01:02:19
  3.  159 Valentīna Lietuviete      Sigulda     01:04:29
  4.  158 Antra Āriņa               Rīga        01:40:28
      157 Ruta Kukka                Kāpa        DQ      
S16 Course (8): 13 KP 4,5 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   47 Agnese Dadzīte            Madonas BJ  00:56:18
  2.   50 Sindija Širaka            GulbenesRB  01:00:11
  3.   49 Daina Saltuma             Madonas BJ  01:02:21
  4.   53 Amanda Zīlišķe            Auseklis    01:03:10
  5.   55 Nora Ķibilda              Meridiāns-  01:06:40
  6.   54 Zane Čamane               Madonas BJ  01:18:44
  7.   56 Rūta Zariņa               Viga        01:23:33
  8.   48 Gundega Namniece          Sprīdītis   01:37:17
  9.   57 Rūta Putniņa              Madonas BJ  01:48:19
 10.   52 Marika Trumekalne         Madonas BJ  01:58:25
       46 Krista Strautniece        Alnis-JRSC  DQ      
       51 Linda Vabulniece          Alūksne     DQ      
V14 Course (9): 12 KP 4,1 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  252 Kārlis Kosmačevs          OSC         00:34:13
  2.  249 Pēteris Liepa             ZVOC-VBSS   00:35:30
  3.  248 Emīls Dzalbs              Meridiāns-  00:37:45
  4.  242 Nauris Raize              Madonas BJ  00:40:50
  5.  255 Daniels Kārkliņš          A2          00:42:12
  6.  263 Mareks Mangūzis           Madonas BJ  00:42:20
  7.  259 Mārtiņš Cibulis           Alnis-JRSC  00:43:52
  8.  264 Māris Lamberts            Meridiāns-  00:44:00
  9.  261 Jurģis Ruduss             Madonas BJ  00:46:24
 10.  258 Ansis Augulis             Sigulda     00:51:28
 11.  245 Emīls Galvans             GulbenesRB  00:52:12
 12.  253 Raivis Ozoliņš            GulbenesRB  00:53:07
 13.  250 Imants Lūsiņš             Meridiāns-  00:53:31
 14.  254 Jānis Baunis              Madonas BJ  00:54:43
 15.  262 Ritvars Karpikovs         Alnis-JRSC  00:55:11
 16.  256 Artis Gulbis              VrBJSS-Azi  00:56:58
 17.  247 Klāvs Stiprais            Madonas BJ  00:58:19
 18.  260 Uģis Alksnis              Meridiāns-  01:00:30
 19.  257 Raimonds Zariņš           Meridiāns-  01:06:28
 20.  244 Toms Gaidulis             Auseklis    01:07:08
 21.  243 Ritvars Kārkliņš          Meridiāns-  01:13:05
      251 Alvis Reinsons            Auseklis    DQ      
V35K Course (10): 13 KP 4,0 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  390 Gunārs Ikaunieks          Madonas BJ  00:32:59
  2.  385 Artis Friks               Auseklis    00:35:21
  3.  384 Raivis Reinsons           Individuāl  00:36:57
  4.  388 Dagnis Kaņepe             Saulrīti    00:41:15
  5.  387 Aldis Kanapolis           Piepe       00:42:30
  6.  389 Alberts Lācis             Purva Brid  00:44:51
  7.  386 Arnis Zacmanis            Ogre        00:56:12
S21B Course (10): 13 KP 4,0 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   90 Laila Čurkste             Madonas BJ  00:53:02
  2.   87 Iveta Veļķere             Alūksne     00:56:45
  3.   86 Zanda Švēde               Burkānciem  00:59:52
  4.   85 Ieva Krastiņa             Individuāl  01:02:57
  5.   84 Līva Veļķere              Alūksne     01:03:00
  6.   88 Inga Kabanova             Auseklis    01:08:06
  7.   89 Elīna Krūze               Burkānciem  01:27:43
V60 Course (10): 13 KP 4,0 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  459 Vilis Dubrovskis          Seniors     00:42:38
  2.  458 Ojārs Lietuvietis         Sigulda     00:44:30
  3.  462 Anatolijs Štainmillers    VrBJSS-Azi  00:44:42
  4.  461 Juris Zvirgzds            Seniors     00:46:38
  5.  460 Andrejs Āriņš             Rīga        01:12:28
V65 Course (10): 13 KP 4,0 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  465 Pēteris Novikovs          Seniors     00:37:15
  2.  470 Gunārs Fogelis            Meridiāns-  00:41:56
  3.  476 Guntis Upacers            Seniors     00:48:17
  4.  469 Arno Līcis                Viga        00:50:14
  5.  472 Jānis Aprubis             Prizma      00:53:24
  6.  468 Māris Mālkalnietis        Sigulda     00:54:07
  7.  474 Andris Ozols              Prizma      00:54:39
  8.  471 Jānis Kalniņš             Sēlijas me  00:55:09
  9.  475 Atis Anže                 GulbenesRB  01:04:56
 10.  466 Zigurds Upmalis           Auseklis    01:05:12
 11.  467 Ansis Ozoliņš             Burkānciem  01:06:11
      473 Leonīds Lācis             Blome       DQ      
S35K Course (11): 9 KP 3,3 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  113 Līga Vabulniece           Alūksne     00:43:04
  2.  112 Laila Bolšteina           Alnis-JRSC  00:43:19
  3.  114 Sarmīte Gobiņa            GulbenesRB  00:43:40
  4.  115 Vita Žukovska             Kocēni      00:48:11
  5.  110 Vineta Arnicāne           Balta       01:13:04
  6.  111 Evija Stračinska          Burkānciem  01:15:16
S60 Course (11): 9 KP 3,3 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  163 Māra Plaude               Liepava     00:46:27
  2.  162 Maira Liepa               Prizma      00:48:10
  3.  165 Maruta Habermane          Sigulda     01:01:08
      164 Ilona Vandāna             Seniors     DQ      
V70 Course (11): 9 KP 3,3 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  479 Ēriks Stāmurs             Seniors     00:39:44
  2.  478 Edvīns Berners            Prizma      01:03:10
  3.  477 Gunārs Ostups             Kāpa        01:14:57
V21C Course (12): 10 KP 3,1 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  359 Raivis Grīviņš            Individuāl  00:26:07
  2.  358 Aivis Stračinskis         Burkānciem  00:35:47
  3.  356 Andis Celinskis           Airienteer  00:36:14
  4.  360 Peteris Pirtnieks         Mona        00:36:59
  5.  357 Raimonds Nerušs           BP          00:38:03
  6.  361 Andris Baikovs            Balvi       00:40:05
S14 Course (12): 10 KP 3,1 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   38 Arta Martinsone           Meridiāns-  00:28:04
  2.   33 Sandra Grosberga          Meridiāns-  00:29:44
  3.   40 Ieva Šķestere             Meridiāns-  00:30:57
  4.   32 Liene Vaitkeviča          Alnis-JRSC  00:31:51
  5.   39 Edīte Bričonoka           Kāpa        00:32:48
  6.   37 Laura Igaviņa             GulbenesRB  00:37:07
  7.   35 Līga Lamberte             Meridiāns-  00:37:19
  8.   34 Madara Šadrina            Kāpa        00:37:35
  9.   31 Sigita Lapsiņa            Madonas BJ  00:41:35
 10.   30 Jansone Marta             Meridiāns   00:44:33
 11.   42 Maija Ceruka              Madonas BJ  00:49:13
 12.   43 Unda Nelda Dubova         Meridiāns-  00:59:33
 13.   41 Līva Voiceščuka           Auseklis    01:01:32
 14.   36 Anna Tamuža               Auseklis    01:12:08
S65 Course (13): 10 KP 2,8 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  170 Marga Jēkabsone           SILVA       00:47:44
  2.  168 Jūlija Zvirgzde           Seniors     00:52:04
  3.  169 Laimdota Šulte            Prizma      00:59:29
S70 Course (13): 10 KP 2,8 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  174 Lidija Zukule             A2          00:49:33
  2.  173 Erna Skujiņa              Prizma      00:52:01
  3.  175 Aija Andersone            Seniors     00:58:21
  4.  172 Rita Ostupe               Kāpa        01:36:01
  5.  176 Aina Austriņš             Meridiāns-  01:49:20
S21C Course (14): 9 KP 2,3 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   92 Antra Ķikute              Smiltene    00:20:06
  2.   93 Līga Lupkina              Balvi       00:38:34
V12 Course (14): 9 KP 2,3 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  223 Otto Pēteris Pirtnieks    Auseklis    00:18:56
  2.  229 Mundis Mišins             Auseklis    00:19:13
  3.  220 Valdemars Nulle           VrBJSS-Azi  00:19:27
  4.  222 Toms Tipainis             Madonas BJ  00:20:44
  5.  215 Raimonds Purvinskis       Meridiāns-  00:20:56
  6.  228 Dinārs Gutāns             Madonas BJ  00:21:34
  7.  237 Tomass Andersons          Alnis-JRSC  00:21:40
  8.  221 Klāvs Linde               Meridiāns-  00:22:42
  9.  227 Nils Rolands Melbārdis    VrBJSS-Azi  00:23:22
 10.  225 Jēkabs Knēts              Meridiāns-  00:23:34
 11.  217 Mārtiņš Šķesteris         Meridiāns-  00:24:19
 12.  234 Niks Auziņš               Madonas BJ  00:24:29
 13.  236 Pēteris Ķikuts            Smiltene    00:26:00
 14.  216 Jānis Veļķeris            Alūksne     00:26:27
 15.  233 Inguss Kaņeps             GulbenesRB  00:29:48
 16.  238 Edgars Galiņš             GulbenesRB  00:30:17
 17.  232 Jānis Akmentiņš           Madonas BJ  00:33:16
 18.  230 Italo Auziņš              Madonas BJ  00:33:25
 19.  226 Mārtiņš Ručevskis         GulbenesRB  00:33:41
 20.  235 Kalvis Krastiņš           Individuāl  00:34:23
 21.  219 Armands Magone            Meridiāns-  00:36:22
 22.  231 Ēriks Bēmis               Meridiāns-  00:37:33
S12 Course (15): 9 KP 1,9 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   24 Diāna Marta Ruka          RSP         00:16:27
  2.   19 Madara Brice              Individuāl  00:17:38
  3.   15 Laine Lupkina             Meridiāns-  00:19:08
  4.   27 Monta Mišina              Auseklis    00:27:06
  5.   18 Anete Čama                VrBJSS-Azi  00:30:07
  6.   23 Agnese Kārkliņa           Meridiāns-  00:35:00
  7.   21 Zane Baltā                Meridiāns-  00:35:38
  8.   17 Līga Akmentiņa            Madonas BJ  00:48:37
  9.   25 Alise Indriča             GulbenesRB  00:53:42
 10.   22 Agneta Švarce-Švampāne    GulbenesRB  00:59:51
 11.   14 Amanda Agnese Arnicāne    A2          01:22:21
 12.   28 Diāna Lapsiņa             Madonas BJ  01:26:23
       16 Santa Melbārde            GulbenesRB  DQ      
S10 Course (16): 7 KP 1,6 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    8 Elvita Alksne             ZVOC-VBSS   00:19:46
  2.    6 Jolanta Pandare           VrBJSS-Azi  00:20:29
  3.   12 Elza Ķestere              VrBJSS-Azi  00:20:39
  4.    5 Valērija Pleskača         Madonas BJ  00:20:56
  5.    3 Beāte Mazūre              Madonas BJ  00:22:16
  6.    7 Sendija Prauliņa          Madonas BJ  00:31:13
       11 Alise Jermacāne           GulbenesRB  DQ      
        9 Ance Cibule               Alnis-JRSC  DQ      
V10 Course (16): 7 KP 1,6 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  186 Uldis Upītis              Kāpa        00:12:44
  2.  195 Nils Ikaunieks            Madonas BJ  00:15:50
  3.  191 Matīss Slikšjānis         VrBJSS-Azi  00:17:49
  4.  204 Kārlis Jēkabsons          Auseklis    00:17:56
  5.  203 Emīls Stiprais            Madonas BJ  00:17:57
  6.  190 Rolands Neilands          GulbenesRB  00:19:55
  7.  202 Emīls Vaļickis            GulbenesRB  00:20:01
  8.  194 Gvido Bambulis            GulbenesRB  00:22:07
  9.  211 Kalvis Kaļva              Madonas BJ  00:24:02
 10.  201 Vairis Valdbergs          Madonas BJ  00:26:33
 11.  207 Niks Pļaviņš              Madonas BJ  00:27:32
 12.  209 Aivis Medinieks           Madonas BJ  00:28:10
 13.  198 Rolands Marks Posse       GulbenesRB  00:28:43
 14.  188 Emīls Ozoliņš             VrBJSS-Azi  00:29:47
 15.  199 Kristaps Indriksons       Madonas BJ  00:30:31
 16.  196 Ričards Malcāns           GulbenesRB  00:30:56
 17.  205 Matīss Kļaviņš            Madonas BJ  00:31:04
 18.  192 Renārs Kokorevičs         GulbenesRB  00:31:34
 19.  187 Rolands Tipāns            GulbenesRB  00:33:31
 20.  185 Ivis Karpovičs            GulbenesRB  00:37:30
 21.  206 Leonards Kaspars          GulbenesRB  00:39:29
      200 Toms Kokenbergs           ZVOC-VBSS   DQ      
      210 Armands Ķauķis            Meridiāns-  DQ      
      208 Alens Petrovskis          GulbenesRB  DQ      
S8 Course (16): 7 KP 1,6 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  181 Signe Sirmā               GulbenesRB  00:19:42
  2.  182 Liene Beāte Arnicāne      A2          00:21:51
  3.  179 Laura-Elīza Lapiņa        A2          00:22:56
      180 Helēna Limbēna            Sigulda     DQ      
      178 Elīna Skopāne             Birzuļi     DQ      
      177 Elizabete Ločmele         Burkānciem  DQ      
       10 Izolde Ozoliņa            Piepe       DQ      
V8 Course (16): 7 KP 1,6 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  481 Andris Svilāns            Individuāl  00:19:02
  2.  484 Viesturs Bēmis            Meridiāns-  00:21:13
  3.  485 Lauris Mišins             Auseklis    00:24:23
  4.  483 Emils Francis Friks       Auseklis    00:25:07
  5.  486 Jēkabs Šmitiņš            Purva Brid  00:28:02
  6.  482 Krišjānis Laizāns         Sigulda     00:31:16
  7.  480 Klāvs Ozoliņš             Vrbjss Azi  01:11:07

© Tak-Soft 2001-2008 http://www.tak-soft.com SPORTident ME:4.0 [2008.410] @ 2008.05.04. 17:24:07 Magnets