Mazā Balva 2009

24.05.2009
Organiser : OK Azimuts
Cours Master : Aldis Lapiņš
[S10] [S12] [S14] [S16] [S18] [S20]
[S21A] [S21B] [S21C] [S21E] [S35] [S35K]
[S40] [S45] [S50] [S55] [S60] [S65]
[S70] [S8] [V10] [V12] [V14] [V16]
[V18] [V20] [V21A] [V21B] [V21C] [V21E]
[V35] [V35K] [V40] [V45] [V50] [V55]
[V60] [V65] [V70] [V8]
V21E Course (1): 23 KP 10.91 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  321 Andris Jubelis            Madonas BJ  01:15:44
  2.  320 Guntis Arnicāns           A2          01:18:01
  3.  319 Pauls Platais             Individuāl  01:26:11
      322 Gatis Jansons             Individuāl  DQ      
V14 Course (2): 12 KP 4.64 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  232 Alvis Reinsons            Auseklis    00:29:37
  2.  233 Kārlis Kosmačevs          Prizma OK   00:34:38
  3.  229 Jānis Baunis              Madonas BJ  00:35:30
  4.  236 Mareks Mangūzis           Madonas BJ  00:37:51
  5.  231 Dinārs Gutāns             Madonas BJ  00:38:41
  6.  223 Klāvs Linde               Meridiāns-  00:40:02
  7.  235 Ojārs Leja                Ziemeļkurz  00:40:25
  8.  222 Jurģis Ruduss             Madonas BJ  00:41:19
  9.  218 Valdemārs Nulle           Azimuts     00:42:12
 10.  221 Otto Pēteris Pirtnieks    Auseklis -  00:42:18
 11.  312 Jānis Grimze              Meridiāns-  00:42:41
 12.  220 Toms Tipainis             Madonas BJ  00:44:12
 13.  219 Mundis Mišins             Auseklis -  00:45:22
 14.  227 Ģirts Leontjevs           Madonas BJ  00:46:47
 15.  217 Raimonds Purvinskis       Meridiāns-  00:52:46
 16.  216 Kalvis Zeibots            VrBJSS-Azi  00:52:50
 17.  228 Uģis Alksnis              Meridiāns-  00:54:27
 18.  226 Artis Gulbis              VrBJSS-Azi  00:55:42
 19.  230 Kristaps Zālītis          VrBJSS-Azi  00:59:53
 20.  224 Druvis Zembahs            Madonas BJ  01:02:45
 21.  234 Jānis Akmentiņš           Madonas BJ  01:52:33
      225 Krišjānis Čeksteris       Meridiāns   DQ      
V21C Course (2): 12 KP 4.64 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  313 Gints Kukainis            Grundzāle   00:43:31
  2.  314 Ritvars Lerme             Individuāl  00:47:45
  3.  315 Jānis Kuprišs             Grundzāle   00:48:00
  4.  316 Andris Baikovs            Balvi       00:50:09
  5.  318 Juris Baikovs             Balvi       00:51:16
  6.  237 Raitis Gailītis           Smiltene    00:52:43
  7.  317 Aivars Meijers            Smiltene    01:09:24
      215 Andris Lacbergs           Smiltene    DQ      
S14 Course (3): 10 KP 3.39 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   40 Sandra Grosberga          Meridiāns   00:27:26
  2.   42 Madara Brice              RSP         00:28:38
  3.   39 Laura Puķīte              Kāpa OK/RR  00:29:41
  4.   41 Kendija Aparjode          Kāpa OK/RR  00:30:39
  5.   38 Monta Mišina              Auseklis -  00:31:29
  6.   35 Ieva Šķestere             Meridiāns   00:32:22
  7.   36 Zane Kivkucāne            Madonas BJ  00:35:35
  8.   44 Annija Anna Zaļaiskalna   Auseklis    00:40:52
  9.   34 Agnese Vārna              Kāpa OK/RR  00:44:57
 10.   37 Kristīne Fundure          Meridiāns-  00:45:10
       43 Lelde Krīgere             Meridiāns-  DQ      
S21C Course (3): 10 KP 3.39 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  100 Ieva Zariņa               Individuāl  00:57:08
  2.  101 Sarmīte Vlodare           Jaunpiebal  00:59:02
S65 Course (3): 10 KP 3.39 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  142 Velta Zjatkova            Alnis OK    00:45:59
  2.   99 Dzintra Saldedze          Individuāl  00:49:28
  3.  143 Laimdota Šulte            Prizma OK   01:07:09
S70 Course (3): 10 KP 3.39 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  145 Raisa Mazzariņa           Seniors     00:59:36
V12 Course (4): 10 KP 2.89 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  200 Kārlis Kaminskis          Meridiāns-  00:23:59
  2.  194 Uldis Upītis              Kāpa OK/RR  00:25:55
  3.  214 Jānis Veļķeris            Alūksne OK  00:26:13
  4.  198 Kristers Aparjods         Kāpa OK/RR  00:28:06
  5.  188 Matīss Slikšjānis         VrBJSS-Azi  00:28:54
  6.  199 Rolands Neilands          Gulbenes R  00:32:26
  7.  204 Niks Ramanis              VrBJSS-Azi  00:34:00
  8.  213 Nils Ikaunieks            Madonas BJ  00:35:43
  9.  212 Inguss Kaņeps             Gulbenes R  00:41:27
 10.  209 Horens Lielgalvis         Auseklis    00:43:16
 11.  211 Rihards Lūkins            Lejasciems  00:43:44
 12.  189 Niks Brants               Gulbenes R  00:52:25
 13.  192 Matīss Rencis             Meridiāns   00:56:00
 14.  193 Linards Vīksniņš          VrBJSS-Azi  00:56:05
 15.  208 Vladislavs Zlotins        Meridiāns-  00:59:47
 16.  190 Ēriks Bēmis               Meridiāns-  00:59:51
 17.  207 Ričards Malcāns           Gulbenes R  01:01:42
 18.  195 Nils Rolands Melbārdis    VrBJSS-Azi  01:04:17
 19.  205 Markuss Voldemār Lancm... Meridiāns-  01:05:49
 20.  201 Mārtiņš Ručevskis         Gulbenes R  01:14:57
      202 Mairis Ekerts             Meridiāns   DQ      
      210 Toms Neimanis             Meridiāns-  DQ      
S12 Course (5): 9 KP 2.53 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   32 Anete Čama                VrBJSS-Azi  00:23:00
  2.   31 Agneta Švarce-Švampāne    Gulbenes R  00:25:07
  3.   21 Diāna Marta Ruka          RSP         00:25:21
  4.   30 Stefānija Egle            Kāpa OK/RR  00:27:07
  5.   20 Alise Indriča             Gulbenes R  00:29:29
  6.   19 Pārsla Kupriša            VrBJSS-Azi  00:31:29
  7.   18 Amanda Agnese Arnicāne    A2          00:35:30
  8.   24 Santa Melbārde            Gulbenes R  00:39:05
  9.   28 Monta Veronika Meijere    VrBJSS-Azi  00:41:47
 10.   23 Sigita Kļava              Jaunpiebal  00:52:44
 11.   27 Arta Glāzere              Jaunpiebal  01:03:45
 12.   22 Mežinska Zita             VrBJSS-Azi  01:04:59
       26 Liāna Stepanova           ZVOC-VBSS   DQ      
S10 Course (6): 7 KP 2.3 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   14 Elīna Skopāne             VrBJSS-Azi  00:18:36
  2.   10 Alise Jermacāne           Gulbenes R  00:21:10
  3.    3 Elvita Alksne             ZVOC-VBSS   00:21:23
  4.    5 Sendija Prauliņa          Madonas BJ  00:22:43
  5.    9 Linda Meijere             Grundzāle   00:23:09
  6.    6 Ance Klaudija Ozoliņa     Grundzāle   00:23:17
  7.   16 Liene Beāte Arnicāne      A2          00:24:29
  8.   15 Arita Karlsone            Gulbenes R  00:25:01
  9.    8 Klinta Kalniņa            Meridiāns   00:25:50
 10.    4 Elza Ķestere              Grundzāle   00:27:26
 11.    7 Anda Upīte                Kāpa OK     00:28:32
 12.    2 Monika Baduna             Madonas BJ  00:28:53
 13.    1 Zane Zembaha              Madonas BJ  00:30:36
       11 Sanda Sirmā               Madonas BJ  DQ      
       12 Signe Sirmā               Gulbenes R  DQ      
S8 Course (6): 7 KP 2.3 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  154 Izolde Bernadeta Ozoliņa  Piepe       00:22:14
  2.  149 Agnija Caune              Grundzāle   00:26:33
  3.  152 Ance Strazdiņa            Purva Brid  00:26:56
  4.  150 Agnija Nagle              Madonas BJ  00:29:33
  5.  147 Dārta Cīrule              Smiltene    00:31:03
  6.  146 Aija Egija Arnicāne       A2          00:42:28
      153 Zanda Stabiņa             Grundzāle   DQ      
      151 Annija Slikšjāne          Grundzāle   DQ      
      148 Amanda Eimane             Gaujiena    DQ      
V10 Course (6): 7 KP 2.3 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  174 Emīls Vaļickis            Gulbenes R  00:16:33
  2.  177 Pēteris Čeksteris         Meridiāns   00:16:51
  3.  173 Kristers Leimanis         Jaunpiebal  00:16:55
  4.  166 Daniels Lazdiņš           Gulbenes R  00:18:16
  5.  180 Rūdolfs Vimba             ZVOC-VBSS   00:18:31
  6.  176 Renārs Kokorevičs         Gulbenes R  00:19:02
  7.  164 Leonards Kaspars          Gulbenes R  00:19:08
  8.  182 Emīls Francis Friks       Auseklis    00:19:45
  9.  161 Matīss Kļaviņš            Madonas BJ  00:19:51
 10.  179 Eduards Štoknis           Gulbenes R  00:19:58
 11.  160 ILgvars Caune             VrBJSS-Azi  00:20:04
 12.  178 Indriķis Rusovs           Individuāl  00:21:50
 13.  155 Reinis Rubins             Gaujiena    00:21:57
 14.  162 Ansis Poikāns             Auseklis    00:22:40
 15.  158 Pauls Bisenieks           Gulbenes R  00:23:48
 16.  163 Viesturs Bēmis            Meridiāns-  00:23:53
 17.  185 Kaspars Briedītis         Gulbenes R  00:24:14
 18.  168 Armands Ķauķis            Meridiāns   00:25:50
 19.  157 Emīls Ozoliņš             Grundzāle   00:27:49
 20.  156 Mārcis Klapars            Jaunpiebal  00:28:36
 21.  181 Mārtiņš Kārkliņš          Gulbenes R  00:31:08
 22.  184 Ainārs Breidaks           Madonas BJ  00:38:48
 23.  165 Armands Meijers           Grundzāle   00:41:23
 24.  172 Armands Vaičulis          Gulbenes R  00:49:11
 25.  169 Sandis Eglītis            Gulbenes R  00:54:57
      167 Ints Lūsis                Grundzāle   DQ      
      159 Niks Pļaviņš              Madonas BJ  DQ      
V8 Course (6): 7 KP 2.3 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  430 Ernests Kalniņš           Gaujiena    00:22:22
  2.  424 Rihards Gailis            Auseklis -  00:22:42
  3.  429 Klāvs Ozoliņš             Grundzāle   00:22:58
  4.  426 Mikus Poikāns             Auseklis    00:24:22
  5.  431 Artis Puķīte              Saulkrasti  00:26:31
  6.  427 Kaspars Stepanovs         ZVOC-VBSS   00:27:41
  7.  432 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:28:38
  8.  428 Jēkabs Kalniņš            Gaujiena    00:29:58
  9.  425 Sandis Rakovs             Grundzāle   00:51:17
V20 Course (7): 16 KP 7.19 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  280 Zigmārs Gailis            Auseklis -  00:50:02
  2.  279 Andris Cāns               Meridiāns-  00:55:39
  3.  278 Dāvis Sārs                Madonas BJ  00:56:06
  4.  281 Kaspars Vīksne            Meridiāns-  00:56:19
  5.  277 Armands Āriņš             RSP         00:59:46
  6.  283 Mikus Bērziņš             Madonas BJ  01:01:02
  7.  284 Kārlis Vīksne             Meridiāns   01:10:26
      282 Ainārs Lupiķis            Kāpa OK/RR  DQ      
V21A Course (7): 16 KP 7.19 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  286 Ingus Tonnis              Pūznis OK   00:52:08
  2.  291 Andis Janovs              Briksnis S  00:54:23
  3.  298 Andis Malējs              Meridiāns-  00:55:12
  4.  297 Daniils Ozoliņš           Auseklis    00:56:20
  5.  289 Jānis Naglis              Meridiāns-  01:00:36
  6.  287 Ernests Koleda            Inčukalns   01:04:49
  7.  296 Žanis Jesko               Alnis OK    01:09:35
  8.  292 Normunds Bērziņš          Madonas BJ  01:09:37
  9.  295 Viljams Plešs             RSP         01:10:18
 10.  288 Edgars Kokorevičs         Brenguļi    01:11:19
 11.  290 Aleksandrs Tambovcevs     Auseklis    01:14:13
      293 Vladimirs Ļašs            Briksnis S  DQ      
V35 Course (7): 16 KP 7.19 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  342 Guntars Polis             Auseklis    00:50:03
  2.  327 Ģirts Veģeris             Briksnis S  00:50:17
  3.  325 Guntis Zīvers             Smiltene    00:54:47
  4.  334 Dainis Krieviņš           Auseklis    00:54:50
  5.  333 Uvis Soika                Viga OK     00:55:29
  6.  339 Matīss Jansons            Meridiāns-  00:55:51
  7.  341 Aldis Banga               Prizma OK   00:57:42
  8.  329 Gunārs Ikaunieks          Madonas BJ  00:58:17
  9.  324 Otārs Putrālis            Azimuts     00:58:36
 10.  340 Atis Kalējs               Gaujiena    00:58:43
 11.  328 Alvis Lepiksons           Auseklis    01:00:22
 12.  331 Mārtiņš Godiņš            Azimuts     01:02:14
 13.  345 Andris Leja               Ziemeļkurz  01:02:29
 14.  330 Normunds Lielgalvis       Auseklis    01:02:57
 15.  335 Andris Strazdiņš          Purva Brid  01:04:06
 16.  326 Valdis Lepiksons          Auseklis    01:04:29
 17.  332 Sandis Mišins             Auseklis -  01:06:06
 18.  336 Aldis Upenieks            Individuāl  01:08:31
 19.  338 Aivis Poikāns             Auseklis    01:11:08
 20.  344 Artis Friks               Auseklis    01:11:48
V18 Course (8): 17 KP 6.78 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  265 Didzis Vīksne             Meridiāns   00:46:15
  2.  267 Jānis Tamužs              Auseklis    00:48:03
  3.  275 Kristaps Vējš-Āboliņš     Gulbenes R  00:49:33
  4.  273 Rūdolfs Šadrins           Kāpa OK/RR  00:51:35
  5.  264 Edgars Laķis              Auseklis    00:52:29
  6.  261 Andris Gailis             Auseklis -  00:54:21
  7.  263 Mārtiņš Orovers           VrBJSS-Azi  00:54:40
  8.  258 Dairis Magone             Meridiāns   00:54:43
  9.  262 Toms Dandens              Alūksne OK  00:56:46
 10.  266 Artūrs Gulbis             VrBJSS-Azi  00:58:15
 11.  259 Jānis Nulle               Azimuts     00:58:48
 12.  269 Valdis Linde              Meridiāns-  00:59:45
 13.  274 Kristaps Magone           Meridiāns   01:05:21
 14.  268 Vents Lupkins             VrBJSS-Azi  01:18:22
 15.  260 Reinis Augulis            Sigulda OK  01:21:06
 16.  272 Viktors Borisovskis       Gulbenes R  01:21:34
      270 Toms Zālītis              VrBJSS-Azi  DQ      
V40 Course (9): 14 KP 6.24 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  352 Kaspars Kojalovičs        Viga OK     00:47:20
  2.  351 Māris Vabulnieks          Alūksne OK  00:48:36
  3.  356 Gundars Rusovs            Individuāl  00:49:59
  4.  350 Jānis Nulle               Azimuts     00:50:22
  5.  357 Sergejs Šadrins           Kāpa OK     00:50:37
  6.  353 Andris Meļķerts           Saldus OK   00:52:20
  7.  354 Ints Kalniņš              Briksnis S  00:54:08
  8.  349 Dzintars Svilpis          Madonas BJ  00:55:21
  9.  358 Aigars Actiņš             3A          00:58:06
 10.  355 Raitis Muižnieks          Auseklis -  01:08:58
      359 Valters Freidenfelds      Briksnis S  DQ      
V45 Course (9): 14 KP 6.24 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  378 Valdis Kokorišs           Mona        00:45:21
  2.  374 Egīls Puriņš              Mona        00:46:41
  3.  366 Aivars Mihailovs          Auseklis    00:46:50
  4.  375 Ēriks Ūdris               Meridiāns   00:51:10
  5.  373 Ainārs Gailis             Auseklis -  00:51:30
  6.  367 Jānis Lucāns              Piepe       00:51:36
  7.  382 Edgars Utāns              Individuāl  00:52:32
  8.  363 Valdis Tilts              ZVOC-VBSS   00:52:52
  9.  383 Janis Putnins             Prizma OK   00:52:58
 10.  376 Ģirts Zīlišķis            Mona        00:53:33
 11.  371 Guntars Cīrulis           Smiltene    00:53:49
 12.  372 Jānis Nāgelis             Mona        00:56:34
 13.  361 Pēteris Kokarēvičs        Smiltene    00:57:02
 14.  377 Ilmārs Dukulis            Alnis OK    00:57:27
 15.  381 Aigars Dudelis            Smiltene    00:58:24
 16.  364 Anatolijs Ozoliņš         Auseklis    01:00:14
 17.  365 Pēteris Zariņš            Mona        01:01:34
 18.  369 Viesturs Dandens          Alūksne OK  01:01:43
 19.  384 Guntis Dišlers            Mona        01:01:53
 20.  380 Aigars Savickis           Azimuts     01:04:16
 21.  362 Viesturs Tamužs           Mona        01:05:31
 22.  368 Kalvis Bricis             Individuāl  01:16:16
 23.  370 Jānis Cāns                Sigulda OK  01:28:40
S20 Course (10): 15 KP 5.53 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   71 Marita Freimane           Auseklis    00:45:53
  2.   70 Madara Stapāne            Gulbenes R  01:07:23
  3.   68 Ieva Ceruka               Madonas BJ  01:11:16
  4.   69 Liene Veispale            Auseklis    01:14:02
      102 Elizabete Zīlišķe         Individuāl  DQ      
S21A Course (10): 15 KP 5.53 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   74 Irita Puķīte              Kāpa OK     00:50:47
  2.   82 Lienīte Lice              Viga OK     00:52:38
  3.   83 Linda Krūmiņa             Briksnis S  00:55:38
  4.   75 Kristīne Ruka             RSP         00:57:11
  5.   76 Lolita Kauķe              Briksnis S  00:57:56
  6.   84 Ilze Pužule               Burkānciem  00:59:33
  7.   80 Lita Prātiņa              Individuāl  01:01:10
  8.   73 Kitija Kuzmina            Valmiera    01:03:44
  9.   79 Līva Veļķere              Alūksne OK  01:03:55
 10.   78 Anda Tora                 Valmiera    01:06:12
 11.   77 Laila Čurkste             Madonas BJ  01:07:39
       81 Dina Alksne               Burkānciem  DQ      
S35 Course (10): 15 KP 5.53 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  107 Elgita Strazdiņa          Purva Brid  01:00:20
  2.  106 Daiga Reine               Auseklis    01:02:24
  3.  104 Aija Mikučane             Auseklis    01:04:14
  4.  108 Ruta Poikāne              Auseklis    01:05:55
  5.  105 Aiga Kalniņa              Individuāl  01:09:09
  6.  103 Inga Krima                Viga OK     01:14:20
S18 Course (11): 16 KP 5.36 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   65 Sabīne Tilta              ZVOC-VBSS   00:51:35
  2.   67 Amanda Zīlišķe            Auseklis    00:55:04
  3.   60 Sindija Širaka            Gulbenes R  01:02:17
  4.   63 Agnese Dadzīte            Madonas BJ  01:03:30
  5.   61 Nora Ķibilda              Meridiāns-  01:04:23
  6.   66 Agnese Katlapa            Meridiāns   01:20:53
  7.   64 Ilze Kokarēviča           Cēsis       01:25:04
       62 Līga Vēja-Āboliņa         Gulbenes R  DQ      
V16 Course (11): 16 KP 5.36 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  252 Ivars Kļaviņš             RSP         00:38:50
  2.  243 Valters Ļubinskis         ZVOC-VBSS   00:42:47
  3.  250 Arvis Gelbis              RSP         00:42:48
  4.  249 Daniels Kārkliņš          ZVOC-VBSS   00:44:51
  5.  255 Mikus Puriņš              Auseklis    00:44:54
  6.  245 Ritvars Karpikovs         Alnis OK    00:45:51
  7.  240 Jānis Sārs                Madonas BJ  00:48:51
  8.  247 Emīls Galvans             Gulbenes R  00:48:58
  9.  246 Dāvis Dišlers             RSP         00:50:58
 10.  251 Ritvars Kārkliņš          Meridiāns   00:54:13
 11.  244 Fricis Pirtnieks          RSP         00:55:01
 12.  254 Edgars Spirido            VrBJSS-Azi  00:56:57
 13.  253 Reinis Kārkliņš           Meridiāns   00:59:47
 14.  241 Eduards Ārgulis           VrBJSS-Azi  01:00:51
 15.  248 Jānis Bošs                Gulbenes R  01:06:18
 16.  239 Ansis Augulis             Sigulda OK  01:19:11
      256 Raivis Ozoliņš            Gulbenes R  DQ      
      242 Uldis Katlaps             Ineši       DQ      
V21B Course (11): 16 KP 5.36 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  311 Jānis Butāns              Meridiāns   00:48:50
  2.  308 Armands Lūkins            Lejasciems  00:50:16
  3.  309 Dagnis Kaņepe             Saulrīti    00:51:32
  4.  306 Ivars Stapāns             Pūznis OK   00:54:27
  5.  302 Vents Ozoliņš             Piepe       00:57:26
  6.  299 Atis Andersons            OK Baisie   01:03:23
  7.  301 Mārtiņš Šakins            Individuāl  01:08:13
  8.  303 Andris Rubins             Gaujiena    01:08:34
  9.  300 Aigars Bergs              Strenči     01:10:15
 10.  307 Māris Baltiņš             Individuāl  01:10:25
      304 Artis Pūcītis             Auseklis    DQ      
V50 Course (11): 16 KP 5.36 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  393 Jānis Saliņš              Prizma OK   00:40:59
  2.  392 Toivo Toomas              Peko        00:43:37
  3.  390 Vilnis Veļķeris           Alūksne OK  00:47:02
  4.  391 Ivars Muzikants           Mona        00:47:35
  5.  387 Uldis Pekuss              Mona        00:48:19
  6.  396 Juris Cebulis             Mona        00:49:01
  7.  389 Ivars Pucens              Mona        00:49:39
  8.  386 Andris Kosmačevs          Skrīveri    00:50:19
  9.  388 Varis Peisenieks          Kāpa OK     00:51:11
 10.  395 Jānis Augulis             Sigulda OK  00:56:49
 11.  394 Vilnis Ķūrens             Madonas BJ  00:58:44
 12.  385 Raimonds Krēsliņš         Individuāl  01:06:16
 13.  436 Edgars Muižnieks          Prizma OK   01:11:04
V55 Course (11): 16 KP 5.36 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  402 Kārlis Magons             Prizma OK   00:45:58
  2.  401 Jānis Biezais             A2          00:48:07
  3.  403 Uldis Alksnis             Meridiāns   00:49:16
  4.  400 Māris Lapiņš              Azimuts     00:49:51
  5.  397 Vladimirs Kabanovs        Auseklis    00:50:47
  6.  405 Juris Drunka              Madonas BJ  01:01:53
  7.  406 Helmuts Lukačovs          Silva       01:03:48
  8.  398 Ivars Ansviesulis         Prizma OK   01:05:56
  9.  399 Miervaldis Bušs           Alnis OK    01:13:59
 10.  404 Jānis Linde               A2          01:54:52
S16 Course (12): 13 KP 4.56 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   52 Līga Valdmane             ZVOC-VBSS   00:40:33
  2.   56 Elīna Svilpe              Madonas BJ  00:42:15
  3.   51 Beāta Zaļaiskalna         Auseklis    00:42:24
  4.   59 Zane Čamane               Madonas BJ  00:49:36
  5.   49 Madara Šadrina            Kāpa OK/RR  00:49:38
  6.   47 Arta Martinsone           Meridiāns   00:49:40
  7.   48 Katrīna Kosmačeva         Prizma OK   00:51:34
  8.   46 Laura Igaviņa             Gulbenes R  00:52:05
  9.   58 Zane Nāgele               Kāpa OK/RR  00:55:03
 10.   54 Rūta Putniņa              Madonas BJ  00:59:34
 11.   50 Agnese Geduševa           ZVOC-VBSS   01:03:37
 12.   45 Maija Ceruka              Madonas BJ  01:08:41
 13.   53 Anna Tamuža               Auseklis    01:10:59
 14.   57 Arta Švarce-Švampāne      Gulbenes R  01:24:34
       55 Unda Dubova               Meridiāns-  DQ      
S40 Course (12): 13 KP 4.56 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  117 Vita Cīrule               Smiltene    00:42:08
  2.  113 Daiga Krēsliņa            Pūznis OK   00:45:31
  3.  115 Videga Gaigala            Smiltene    00:46:31
  4.  114 Inta Mihailova            Auseklis    00:50:01
  5.  118 Sarmīte Gobiņa            Gulbenes R  00:56:04
  6.  116 Vineta Arnicāne           A2          01:45:55
S45 Course (12): 13 KP 4.56 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  125 Baiba Ozola               Mona        00:40:56
  2.  123 Gunta Dudele              Smiltene    00:45:53
  3.  122 Iveta Miķelsone           Mona        00:48:41
  4.  120 Agrita Pilābere           Meridiāns   00:49:27
  5.  121 Rota Šņuka                Bebri       00:58:39
  6.  124 Anita Katlapa             Ineši       01:12:40
V35K Course (12): 13 KP 4.56 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  347 Raivis Reinsons           Auseklis    00:39:19
  2.  346 Zaļais Zaļais             OK Baisie   00:39:37
  3.  348 Raivis Kalniņš            Gaujiena    00:49:03
V60 Course (12): 13 KP 4.56 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  410 Ilmārs Limbēns            Sigulda OK  00:38:57
  2.  412 Aļģirds Bolšteins         Alnis OK    00:40:40
  3.  411 Valerijs Pahomovs         Moduls Rig  00:42:39
  4.  408 Volli Kukk                Kāpa OK     00:49:43
  5.  407 Jānis Skrūzmanis          Ogre OK     00:54:13
  6.  119 Agris Kronbergs           Saulrīti    00:54:36
S21B Course (13): 12 KP 4.01 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   88 Iveta Veļķere             Alūksne OK  00:42:06
  2.   86 Antra Ķikute              Azimuts     00:46:49
  3.   87 Gunita Šīrante            ZVOC-VBSS   00:47:22
  4.   96 Anna Augule               Sigulda OK  00:47:42
  5.   89 Ieva Godiņa               Lejas Mind  00:48:10
  6.   94 Inga Kabanova             Auseklis -  00:48:11
  7.   98 Ieva Krastiņa             Individuāl  00:48:38
  8.   92 Aiva Aparjode             Saulkrasti  00:52:15
  9.   91 Līga Lupkina              Balvi       00:53:28
 10.   97 Evija Banga               Engine      00:59:36
 11.   90 Ieva Kreicšteina          Briksnis S  01:13:27
S50 Course (13): 12 KP 4.01 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  131 Velga Buša                Mona        00:47:20
  2.  127 Mara Putnina              Prizma OK   00:48:02
  3.  128 Dace Saulīte              Madonas BJ  00:51:38
  4.  130 Aija Alksne               Meridiāns   00:55:16
  5.  129 Ilga Kokoreviča           Brenguļi    01:24:30
S55 Course (13): 12 KP 4.01 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  134 Ruta Kukka                Kāpa OK     00:37:17
  2.  136 Gunta Lebedoka            Prizma OK   00:48:52
  3.  132 Ināra Linde               A2          00:49:48
  4.  126 Inese Mauliņa             Saldus OK   00:50:08
  5.  435 Beāte Freimane            Auseklis    00:51:16
  6.  135 Antra Āriņa               Rīga        00:52:44
  7.  133 Vija Velika               Burkānciem  00:54:51
  8.  137 Dace Spudas               Rīga        01:01:31
V65 Course (13): 12 KP 4.01 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  416 Pēteris Novikovs          Seniors     00:33:02
  2.  420 Jānis Kalniņš             Sēlijas me  00:42:58
  3.  419 Juris Zvirgzds            Seniors     00:43:13
  4.  434 Jānis Aprubis             Prizma OK   00:44:55
  5.  418 Gunārs Fogelis            Meridiāns   00:45:12
  6.  414 Guntis Upacers            Seniors     00:45:45
  7.  417 Atis Anže                 Pūznis OK   00:47:08
  8.  422 Vilis Dubrovskis          Seniors     00:47:11
  9.  413 Anatolijs Štainmillers    Seda        00:47:22
 10.  421 Zigurds Upmalis           Auseklis    00:59:01
 11.   85 Jūlijs Čakšs              Meridiāns   01:02:02
 12.  415 Ansis Ozoliņš             Burkānciem  01:15:58
S35K Course (14): 13 KP 3.55 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  111 Zane Kojaloviča           Viga OK     00:40:30
  2.  109 Aiva Skopāne              VrBJSS-Azi  00:44:26
  3.  110 Alda Zvejniece            Gaujiena    01:41:35
S60 Course (14): 13 KP 3.55 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  138 Rudīte Šterna             Sigulda OK  00:39:03
  2.  140 Māra Bolšteina            Alnis OK    00:39:27
  3.  139 Lidija Kalvāne            Meridiāns   00:56:33
V70 Course (14): 13 KP 3.55 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.  423 Egons Zablovskis          Seniors     01:34:03

© Tak-Soft 2001-2008 http://www.tak-soft.com SPORTident ME:4.0 [2008.410] @ 2009.05.25. 13:56:29 SIME