maijs 19, 2022

Baskāju rogainings

By Jūlijs 16, 2018 2461

Pasaulē pirmais  " Baskāju rogainings".

Atgriežoties pie skriešanas tehnikas, kādu cilvēkos likusi pati daba,

Svētdien Saulkrastos aizvadīts pasaulē pirmais baskāju rogainings. Ideja apvienot rogainingu ar dabisku skriešanu attaisnojusies, jo startā pulcējās vairāk kā 120 dalībnieki, no kuriem liela daļa bija pieņēmuši izaicinājumu startēt basām kājām.

Finišā visi uzrunātie dalībnieki atzinīgi vērtēja pasākumu un bija vienisprātis, ka tam  jākļūst par regulāru notikumu ik vasaru. Daudziem dalībniekiem šī bija pirmā reize – citam pirmais rogainings, citam pirmais oficiālais skrējiens ar basām kājām, vēl kādam – abi.

Visā pasaulē un arī Latvijā, arvien vairāk skrējēju pievēršas tā dēvētajai baskāju jeb dabiskajai skriešanai (barefoot/natural running). Patiesībā tas nav nekas jauns, bet atgriešanās pie skriešanas tehnikas, kādu cilvēkos likusi pati Daba – tieši šādi mūsu senči skrējuši gadu tūkstošiem, pirms radīti mūsdienu sporta apavi. Daudzi speciālisti atzīst, ka dabiska skriešanas tehnika ir veids kā izvairīties no traumām un saglabāt skriešanas prieku ilgāk!

Latvija ir arī viena no tām valstīm, kurā ļoti strauji popularitāti iemanto orientēšanās disciplīna ”rogainings”. Tajā svarīgs ne vien ātrums, bet arī stratēģija un izturība. Galvenā atšķirība no klasiskās orientēšanās ir starts komandā – 2-5 cilvēku komandas orientējoties pēc kartes apmeklē kontrolpunktus, cenšoties savākt pēc iespējas lielāku punktu summu sacensību kontrollaikā. 2017. gadā Latvijā tika organizēts Pasaules Rogaininga čempionāts ar 24 stundu kontrollaiku, taču šogad Latvijas rogaineri pasaules uzmanību nolēmuši pievērst rīkojot pasaulē pirmo baskāju rogainingu ar īsākiem kontrollaikiem, lai mudinātu piedalīties arī tos, kas diennakts distancei vēl nav gatavi.

Ievērojot, ka Latvijā strauji kļūst populāras abas šīs kustības – baskāju skriešana un rogainings – radās ideja salikt šos abus kopā. Šķiet nekas tamlīdzīgs līdz šim pasaulē nav bijis, Latvija bija pirmā. Tā bija lieliska iespēja tiem, kas skrien basām kājām, izmēģināt rogainingu, bet tiem, kas ne pirmo reizi dodas trasē ar karti un kompasu, noaut apavus un skriet pa baso.

Bieži vien rogainingi tiek rīkoti samērā skarbos apvidos un laikapstākļos, bet šoreiz organizatori ir izvēlējušies saudzīgu apvidu, lai ikviens var izmēģināt – vai nu piedaloties baskāju klasē (bez apaviem) vai kādā no jau pierastajām vīriešu, sieviešu vai jaukto komandu klasēm (ar apaviem).  Dalībnieki kontrolpunktus varēja meklēt pa Saulkrastiem un apkārtējiem ciemiem, pludmalē un mežā. Kontrollaiks bija 3 stundas baskāju, ģimeņu un tautas klasēs, savukārt pārējiem – 4 stundas.

Lai kādi nebūtu panākumi rezultātu tabulā, uzvar draudzība – rogainings ir komandas sporta veids un liela nozīme ir ne vien individuālajai meistarībai,

bet spējai saglabāt saliedētu komandu visas distances garumā. Tā ir lieliska kopā būšanas iespēja draugiem, ģimenēm un darba kolektīviem.

Pirms došanās trasē bija iespējams papildināt  savas zināšanas, ieklausoties Latvijas pazīstamākā baskāja un Ginesa rekorda īpašnieka 5 km skriešanā pa sniegu ar basām kājām Edgara Renča pieredzē un stāstījumā par dabiskas un baskāju skriešanas plusiem un ieguvumiem veselībai un sportiskajiem panākumiem.

Apvidū bija izvietoti 41 kontrolpunkts ar vērtībām no 2 līdz 8.

Skrienamība apvidū ir laba, daudz apdzīvotu vietu ar ielām, ceļiem un takām.

Distanci bija iespējams izplānot atbilstoši savām prasmēm, attiecīgi izvēloties vienkāršāko – pilsētvidi un pludmali, vai grūtākos punktus – mežā.

No Smiltenes novada šajā pasākumā piedalījās trīs komandas.

Ģimeņu grupā sacensības notika 3 stundu distancē kur desmit ģimeņu konkurencē pirmo vietu izcīnīja komanda „Trīsstabiņu ceļš”. Tajā startēja Māris Stabiņš , Zanda Stabiņa un Anete Stabiņa. Viņiem veicot gandrīz 21 km distanci izdevās savākt kontrolpunktus ar kopējo punktu vērtību 73. Piecus no tiem sacensību rīkotāji svītroja, jo par katru pārtērētā kontrollaika minūti no punktu krājuma tika atskaitīts viens punkts. Rezultātā 68 punkti , kas bija tikai par diviem punktiem vairāk kā otrās vietas ieguvēju komandai.

Lai varētu startēt ģimeņu grupā bija jāievēro divi nosacījumi. Vienam dalībniekam bija jābūt ne vecākam par 12 gadiem un vienam dalībniekam jābūt vecākam par 18 gadiem.

4 stundu distancē grupā WO4 devās komanda ” Bulta un zibens”. Tajā startēja Ilze Spalviņa un Dita Spalviņa. Viņām ceturtā vieta grupā.

 Grupā MO4  komanda” Čiekuri un smiltis” arī finišēja ar ceturto rezultātu. Komandā startēja Uldis Velps un Matīss Velps.

Šajā grupā pie otrās vietas godalgas tika OK Azimuts pārstāvis Rolands Rudītis, kas startēja komandā ar draugiem no Valmieras puses.

 

Baskāju rogainingu rīkoja Latvijas Orientēšanās federācija sadarbībā ar VIVOBAREFOOT Baltic.

Vairāk informācijas par pasākumu:

www.rogaining.lv

 

Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 14 Oktobris 2018 17:47

Jaunākie tvīti

Laipni gaidīti jau šo sestdien, 29. septembrī. Sīkāka informācija https://t.co/aMi7JOWQuR @lof_lv @orient_lv… https://t.co/Tokp3hz2Up
RT @ziemellatvijalv: Orientēšanās sacensībām “Miķeļdienas 22KP” – īpašs stāsts https://t.co/5mWmbiHO0T
Svētdien beidzas pieteikšanās uz AZIMUTA 3-dienām, nenokavē iespēju izbaudīt burvīgo Brantu meža apvidu. @lof_lv… https://t.co/SEi499V6PH
Follow OK AZIMUTS on Twitter
© 1975-2021 SMILTENES OK AZIMUTS. Izstrādāja Zvērēns