8. CBR kauss/61. Skolēnu spartakiādesv 2008.09.21. 21:24
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                       Club                             Time 



S10  (11)                 2.7 km   8 C            

    1      8 Elvita Alksne              ZVOC-VBSS                       18:25 
    2     10 Sanda Sirmā                Madonas BJSS                    20:04 
    3      3 Monta Veronika Meijere     Grundzāles pamatskola           23:01 
    4      9 Alise Jermacāne            Gulbenes RBJSS                  23:28 
    5      1 Ance Klaudija Ozoliņa      Grundzāles pamatskola           24:20 
    6      4 Kristīne Skalova           Gulbenes RBJSS                  25:37 
    7      5 Linda Meijere              Grundzāles pamatskola           26:14 
    8     12 Arita Karlsone             Gulbenes RBJSS                  28:59 
    9     11 Kristīne Ķikute            Smiltene                        39:12 
   10      2 Valērija Pleskača          Madonas BJSS                    59:29 

           6 Sendija Prauliņa           Madonas BJSS                       mp 



S12  (28)                 2.2 km   8 C            

    1     44 Annija Anna Zaļaiskalna    Individuāli                     18:56 
    2     35 Laine Lupkina              CPPP                            19:11 
    3     29 Laura Puķīte               Saulkrastu vsk.                 19:13 
    4     37 Kate Medne                 Straupes pamatskola             20:16 
    5     26 Madara Lase                Straupes pamatskola             21:05 
    6     20 Alise Indriča              Individuāli                     22:39 
    7     40 Kendija Aparjode           Saulkrastu vsk.                 23:08 
    8     39 Zanda Bērziņa              Straupes pamatskola             24:51 
    9     31 Elīna Moroza               Straupes pamatskola             25:04 
   10     19 Ieva Cekule                Smiltenes centra vidusskola     25:32 
   11     23 Stefānija Egle             Saulkrastu vsk.                 27:16 
   12     18 Elīna Lāce                 Rīgas Angļu ģimnāzija           27:26 
   13     33 Agnese Kārkliņa            Straupes pamatskola             27:51 
   14     17 Santa Melbārde             Individuāli                     30:09 
   15     43 Zelma Lapiņa               Rīgas Angļu ģimnāzija           30:12 
   16     32 Kristīne Rence             Individuāli                     30:17 
   17     30 Austra Zušēvica            Rīgas Angļu ģimnāzija           32:10 
   18     34 Zane Kivkucāne             Kusas pamatskola                35:09 
   19     16 Edīte Baltiņa              Saulkrastu vsk.                 41:28 
   20     15 Elizabete Lāce             Rīgas Angļu ģimnāzija           43:27 
   21     28 Zita Mežinska              Smiltenes centra vidusskola   1:00:04 
   22     22 Pārsla Kupriša             Grundzāles pamatskola         1:11:51 
   23     38 Agnese Rudzīte             Rīgas Angļu ģimnāzija         1:13:17 
   24     27 Līga Akmentiņa             Individuāli                   1:14:49 
   25     21 Džūlija Jātniece           Smiltenes centra vidusskola   1:14:54 
   26     24 Baiba Ruskule              Kusas pamatskola              1:20:54 
   27     42 Diāna Lapsiņa              Kusas pamatskola              1:51:14 

          45 Inga Nečiporenko           Kusas pamatskola                   mp 



S14  (21)                 2.9 km   9 C            

    1     62 Sandra Grosberga           DACVĢ                           20:43 
    2     57 Madara Šadrina             Individuāli                     21:42 
    3     63 Līga Valdmane              Valmieras Pārgaujas ģimnāzija   21:57 
    4     64 Arta Martinsone            DACVĢ                           22:03 
    5     47 Sigita Lapsiņa             Kusas pamatskola                22:06 
    6     65 Anete Gurtiņa              Individuāli                     22:46 
    7     67 Zane Nāgele                Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       22:54 
    8     56 Agnese Vārna               Saulkrastu vsk.                 24:32 
    9     48 Laura Igaviņa              Individuāli                     24:54 
   10     66 Ieva Šķestere              DACVĢ                           24:57 
   11     49 Marta Jansona              DACVĢ                           25:32 
   12     52 Anna Madara Pērkone        Saulkrastu vsk.                 25:55 
   13     50 Diāna Cabija               Individuāli                     25:59 
   14     55 Maija Ceruka               Madonas Valsts ģimnāzija        27:09 
   15     69 Sabīne Gulbe               DACVĢ                           28:17 
   16     68 Līga Lamberte              Straupes pamatskola             30:12 
   17     51 Kristīne Fundure           Priekuļu vidusskola             38:30 
   18     53 Unda Dubova                Priekuļu vidusskola             40:59 
   19     59 Elīna Siliņa               Saulkrastu vsk.                 42:26 
   20     54 Laura Ruskule              Kusas pamatskola                43:46 
   21     60 Ketija Kote                Priekuļu vidusskola           1:02:15 



S16  (23)                 3.9 km   12 C           

    1     87 Elīna Svilpe               Individuāli                     25:32 
    2     71 Katrīna Kosmačeva          Individuāli                     26:47 
    3     92 Ance Rusova                Individuāli                     27:19 
    4     77 Beāta Zaļaiskalna          Individuāli                     27:24 
    5     89 Sabīne Tilta               Valmieras Pārgaujas ģimnāzija   27:49 
    6     84 Madara Freimane            Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       28:57 
    7     72 Ilze Buza                  DACVĢ                           29:26 
    8     86 Zane Čamane                Madonas 1. vsk.                 29:50 
    9     91 Eva Rozentāle              Valmieras Pārgaujas ģimnāzija   30:22 
   10     73 Sindija Širaka             Individuāli                     30:54 
   11     79 Amanda Zīlišķe             Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       31:46 
   12     85 Agnese Geduševa            Valmieras Pārgaujas ģimnāzija   31:47 
   13     93 Anete Geduševa             Valmieras Pārgaujas ģimnāzija   32:25 
   14     90 Agnese Dadzīte             Madonas 1. vsk.                 33:35 
   14     74 Agnese Baroniņa            Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       33:35 
   16     76 Anete Bauere               Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       35:43 
   17     80 Nora Ķibilda               DACVĢ                           36:22 
   18     95 Rūta Putniņa               Madonas 1. vsk.                 40:51 
   19     75 Laima Baltiņa              Individuāli                     41:05 
   20     96 Rūta Zariņa                Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       43:03 
   21     82 Anete Dimza                Individuāli                     52:31 
   22     81 Kristīne Liepiņa           Rīgas Valsts 1. ģimnāzija     1:03:33 
   23     83 Ilva Vingre                DACVĢ                         1:30:07 



S18  (10)                 4.1 km   14 C           

    1    104 Ieva Brice                 Brocēnu vsk.                    26:21 
    2    101 Dace Buža                  DACVĢ                           32:50 
    3    105 Krista Nītiņa              DACVĢ                           36:07 
    4    103 Ilze Kokarēviča            DACVĢ                           38:58 
    5    102 Amanda Spunde              Smiltenes ģimnāzija             41:05 
    6    100 Santa Rullīte              Smiltenes ģimnāzija             43:44 
    7     98 Agnese Katlapa             DACVĢ                           45:48 
    8    106 Ieva Ceruka                Madonas Valsts ģimnāzija        48:07 
    9    109 Inga Kleša                 DACVĢ                           58:32 

         108 Santa Kazaine              Smiltenes ģimnāzija                mp 



S20  (2)                  4.1 km   14 C           

    1    112 Elīna Kārkliņa             Madonas BJSS                    32:15 
    2    111 Madara Kirmuška            Auseklis                        38:25 



S21A  (3)                 4.1 km   14 C           

    1    116 Dina Alksne                Burkānciems OK                  33:30 
    2    114 Antra Ķikute               Smiltene                        40:25 
    3    115 Inga Vīksna                Vaidava                         49:04 



S21B  (5)                 3.5 km   12 C           

    1    118 Lita Prātiņa               Individuāli                     34:47 
    2    122 Vita Žukovska              Individuāli                     35:48 
    3    121 Ieva Godiņa                Lejas Mindaugi                  37:24 
    4    120 Ieva Krastiņa              Individuāli                     39:37 
    5    119 Skopāne Aiva               Valkas raj. BJSS-Azimuts OK     41:46 



S21E  (2)                 5.5 km   15 C           

    1    126 Ieva Veģere                Viga OK                         34:37 
    2    125 Ieva Mauliņa               Briksnis SK                     34:51 



S35  (3)                  4.1 km   14 C           

    1    130 Baiba Smila                Auseklis                        30:14 
    2    128 Sarmīte Gobiņa             Gulbenes RBJSS                  37:29 
    3    129 Inga Geduševa              ZVOC-VBSS                       58:23 



S40  (2)                  3.9 km   12 C           

    1    133 Inga Grende                Viga OK                         33:10 
    2    136 Ilze Rusova                Individuāli                     46:03 



S45  (4)                  3.9 km   12 C           

    1    141 Gunta Dudele               Smiltene                        32:21 
    2    138 Baiba Kaļva                Madonas BJSS                    33:56 
    3    139 Zita Rukšāne               Sigulda                         41:35 
    4    140 Iveta Holcmane             Ogres Ģimnāzija                 43:09 



S50  (2)                  3.5 km   12 C           

    1    143 Ülle Kadak                 Lehola                          31:47 
    2    144 Tamāra Kosmačeva           Kāpa/RRBJSS                     43:23 



S55  (7)                  3.5 km   12 C           

    1    151 Ruta Kukka                 Kāpa OK                         28:12 
    2    148 Lilija Ždanova             OK KO                           31:46 
    3    150 Ināra Ģipsle               OK KO                           33:38 
    4    149 Rudīte Šterna              Sigulda                         35:00 
    5    147 Antra Āriņa                Rīga                            45:04 
    6    152 Inta Tabaka                OK                              48:29 
    7    146 Vija Velika                Individuāli                     51:48 



S65  (1)                  2.9 km   11 C           

    1    154 Ilze Bruce                 OK Saldus                       29:56 



S8  (5)                   2.7 km   8 C            

    1    159 Elīna Skopāne              Valkas raj. BJSS-Azimuts OK     22:01 
    2    160 Signe Sirmā                Gulbenes RBJSS                  27:15 
    3    157 Anda Upīte                 Saulkrastu vsk.                 30:45 
    4    158 Adele Dūdiņa               Minkāns                         31:31 

         156 Agnija Nagle               Madonas BJSS                       mp 



V10  (20)                 2.7 km   8 C            

    1    174 Edgars Ustinovs            OK OGRE                         13:56 
    2    171 Rolands Neilands           Gulbenes RBJSS                  17:08 
    3    180 Gvido Bambulis             Gulbenes RBJSS                  18:21 
    4    166 Roberts Aubēns             Grundzāles pamatskola           18:25 
    5    184 Matīss Slikšjānis          Grundzāles pamatskola           19:51 
    6    162 Niks Pļaviņš               Madonas BJSS                    20:01 
    7    169 Emīls Vaļickis             Gulbenes RBJSS                  21:07 
    8    172 Nils Ikaunieks             Madonas BJSS                    21:19 
    9    177 Emīls Stiprais             Madonas BJSS                    22:33 
   10    183 Arvīds Kauliņš             Gulbenes RBJSS                  22:34 
   11    165 Ričards Malcāns            Gulbenes RBJSS                  22:41 
   12    163 Renārs Kokorevičs          Gulbenes RBJSS                  23:10 
   13    164 Kalvis Kaļva               Madonas BJSS                    23:19 
   14    178 Alens Petrovskis           Gulbenes RBJSS                  24:08 
   15    170 Vairis Valdbergs           Madonas BJSS                    25:16 
   16    182 Indriķis Rusovs            Individuāli                     25:53 
   17    173 Leonards Kaspars           Gulbenes RBJSS                  26:53 
   18    175 Aivis Medinieks            Madonas BJSS                    26:56 
   19    168 Kristaps Indriksons        Madonas BJSS                    29:22 
   20    181 Ilgvars Caune              Grundzāles pamatskola           36:28 



V12  (32)                 2.6 km   11 C           

    1    188 Dinārs Gutāns              Vestienas pamatskola            17:55 
    2    206 Ģirts Leontjevs            Vestienas pamatskola            19:21 
    3    204 Atis Heinols               Individuāli                     20:00 
    4    187 Atis Dēvits                Individuāli                     20:01 
    5    198 Klāvs Linde                Priekuļu vidusskola             20:07 
    6    216 Uldis Upītis               Saulkrastu vsk.                 20:51 
    7    218 Kristers Aparjods          Saulkrastu vsk.                 21:18 
    8    212 Raimonds Purvinskis        Priekuļu vidusskola             22:10 
    9    213 Ritvars Glūdiņš            Individuāli                     23:20 
   10    208 Mārtiņš Šķesteris          Straupes pamatskola             23:34 
   11    197 Emīls Vainovskis           Individuāli                     23:48 
   12    189 Tomass Andersons           Individuāli                     24:07 
   13    192 Toms Poļaks                Individuāli                     24:48 
   14    195 Leons Silickis             Straupes pamatskola             26:17 
   15    202 Ivo Freimanis              Vestienas pamatskola            27:27 
   16    211 Inguss Kaņeps              Gulbenes RBJSS                  27:29 
   17    186 Matiass Abzalons           Individuāli                     27:47 
   18    214 Nils Melbārdis             Grundzāles pamatskola           29:51 
   19    193 Raitis Jasinkēvičs         Vestienas pamatskola            32:00 
   20    191 Kristers Oto Knospiņš      Valmieras Pārgaujas pamatskol   32:20 
   21    215 Jānis Akmentiņš            Vestienas pamatskola            33:30 
   22    220 Gvido Balgalvis            Individuāli                     33:52 
   23    200 Uldis Gailis               Saulkrastu vsk.                 37:29 
   24    190 Ēriks Bēmis                Priekuļu vidusskola             37:45 
   25    210 Pēteris Ķikuts             Smiltene                        43:29 
   26    203 Mairis Ekerts              Straupes pamatskola             46:02 
   27    219 Krišjānis Čeksteris        Straupes pamatskola             46:25 
   28    209 Mārtiņš Ručevskis          Individuāli                     57:26 
   29    217 Matīss Rencis              Straupes pamatskola           1:22:32 
   30    201 Vladislavs Zlotins         Priekuļu vidusskola           1:38:33 
   31    199 Niks Zeiļuks               Individuāli                   1:56:34 

         205 Lauris Zazerins            Grundzāles pamatskola              mp 



V14  (30)                 3.4 km   12 C           

    1    239 Ritvars Karpikovs          Individuāli                     20:41 
    2    246 Rūdolfs Zērnis             Saldus 2. vidusskola            21:01 
    3    244 Valters Ļubinskis          Valmieras Pārgaujas ģimnāzija   21:19 
    4    242 Emīls Henrijs Taube        Valmieras Pārgaujas ģimnāzija   22:01 
    5    231 Kārlis Kosmačevs           Individuāli                     22:10 
    6    232 Mikus Puriņš               Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       23:44 
    7    241 Klāvs Stiprais             Madonas Valsts ģimnāzija        24:03 
    8    235 Emīls Galvans              Individuāli                     24:07 
    9    223 Alvis Reinsons             Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       24:11 
   10    230 Nauris Raize               Madonas Valsts ģimnāzija        24:13 
   11    227 Gatis Berežnojs            Saldus 2. vidusskola            24:43 
   12    236 Māris Lamberts             Straupes pamatskola             26:46 
   13    229 Jurģis Ruduss              Madonas 1. vsk.                 27:09 
   14    248 Pēteris Liepa              Individuāli                     27:36 
   15    249 Imants Lūsiņš              Straupes pamatskola             27:38 
   16    225 Raivis Ozoliņš             Gulbenes RBJSS                  27:47 
   17    251 Madars Mačukāns            Saldus 2. vidusskola            28:12 
   18    247 Mareks Mangūzis            Madonas Valsts ģimnāzija        28:37 
   19    250 Kalvis Zeibots             Grundzāles pamatskola           30:30 
   20    234 Oskars Vīksna              Grundzāles pamatskola           31:08 
   21    233 Toms Baltacis              Individuāli                     31:45 
   22    243 Pēteris Putniņš            Madonas 1. vsk.                 32:11 
   23    238 Rūdolfs Alsbergs           Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       33:31 
   24    252 Artis Gulbis               Grundzāles pamatskola           36:15 
   25    226 Rihards Staģis             Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       36:41 
   26    255 Artūrs Šķērstiņš           Saldus 2. vidusskola            38:53 
   27    228 Kārlis Jansons             Kusas pamatskola                39:25 
   28    224 Kristaps Zālītis           Grundzāles pamatskola           40:02 
   29    237 Mārtiņš Bucis              Individuāli                     43:18 
   30    253 Ansis Ansbergs             Saldus 2. vidusskola            43:34 



V16  (28)                 4.3 km   13 C           

    1    280 Mikus Zvirbulis            Ogres Ģimnāzija                 23:38 
    2    264 Ivars Kļaviņš              Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       24:33 
    3    270 Kristaps Magone            CVĢ                             25:30 
    4    257 Reinis Grende              Individuāli                     25:34 
    5    279 Raivis Ozoliņš             Ogres 1.v.sk.                   25:55 
    6    274 Jānis Sārs                 Kusas pamatskola                26:00 
    7    263 Rūdolfs Šadrins            Individuāli                     26:34 
    8    278 Gvido Griestiņš            Individuāli                     27:10 
    9    258 Jurģis Suts                Valmieras Pārgaujas ģimnāzija   27:23 
   10    283 Ģirts Krastiņš             Ogres 1.v.sk.                   28:51 
   11    281 Kristaps Vējš-Āboliņš      Individuāli                     29:03 
   12    259 Edgars Spirido             Individuāli                     29:06 
   13    269 Vents Lupkins              Smiltenes ģimnāzija             29:49 
   14    260 Jānis Nulle                Smiltenes ģimnāzija             30:01 
   15    261 Ivars Freimanis            Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       30:04 
   16    272 Edgars Priedītis           Ogres Ģimnāzija                 30:10 
   17    282 Toms Rozentāls             Valmieras Pārgaujas ģimnāzija   30:33 
   18    265 Nauris Neimanis            Individuāli                     31:12 
   19    277 Artūrs Gulbis              Smiltenes ģimnāzija             31:23 
   20    276 Jānis Bošs                 Individuāli                     34:32 
   21    268 Edgars Ločmelis            Individuāli                     39:02 
   22    267 Toms Riekstiņš             Rīgas Valsts 1. ģimnāzija       40:44 
   23    262 Nils Valpuski              Ogres Ģimnāzija                 40:59 
   24    256 Dagnis Dinbirs             Individuāli                     41:03 
   25    273 Mārtiņš Brīdiņš            Ogres 1.v.sk.                   41:05 
   26    271 Alvis Puzulis              Smiltenes ģimnāzija             52:26 
   27    266 Toms Zālītis               Smiltenes ģimnāzija           1:02:17 

         275 Kārlis Baltacis            Rīgas Valsts 1. ģimnāzija          mp 



V18  (9)                  5.5 km   15 C           

    1    286 Raivo Kivlenieks           Ogres Ģimnāzija                 24:14 
    2    290 Egils Kampuss              Valmieras Pārgaujas ģimnāzija   26:55 
    3    287 Didzis Vīksne              CVĢ                             28:18 
    4    285 Ilmārs Ķauķītis            Individuāli                     30:27 
    5    291 Viktors Borisovskis        Individuāli                     32:52 
    6    292 Dairis Magone              CVĢ                             34:22 
    7    293 Arnolds Āriņš              Individuāli                     35:49 
    8    288 Andris Rukšāns             Kāpa OK                         38:33 
    9    289 Oskars Radziņš             CVĢ                             43:42 



V20  (2)                  5.5 km   17 C           

    1    295 Ainārs Lupiķis             Saulkrastu vsk.                 36:14 
    2    296 Toms Rusovs                Individuāli                     42:18 



V21A  (1)                 5.5 km   17 C           

         298 Zaļais Zaļais              OK BAISIE EŽI                      mp 



V21B  (7)                 4.7 km   15 C           

    1    304 Guntis Zīvers              Azimuts OK                      29:01 
    2    306 Māris Stabiņš              Grundzāle                       29:33 
    3    305 Mārtiņš Godiņš             Lejas Mindaugi                  30:31 
    4    303 Sandris Trēziņš            Valmiera                        40:14 
    5    302 Mārtiņš Šakins             Individuāli                     40:55 

         300 Alvils Dūdiņš              Kardifa                            mp 
         301 Vilnis Trēziņš             Valmiera                           mp 



V21E  (3)                 6.7 km   20 C           

    1    309 Artūrs Pauliņš             OK "Zilā Vāvere"                36:16 
    2    310 Kaarel Kallas              Lehola                          47:30 
    3    308 Dzintars Salavs            Viga OK                         50:03 



V35  (6)                  5.5 km   17 C           

    1    313 Oskars Zērnis              Saldus OK                       31:47 
    2    316 Gunārs Ikaunieks           Madonas BJSS                    34:08 
    3    317 Otārs Putrālis             Azimuts OK                      34:17 
    4    314 Juris Borovikovs           Madonas BJSS                    37:57 
    5    312 Janeks Bauers              OK KO                           40:35 
    6    315 Kaspars Staņa              A2                              40:39 



V40  (5)                  5.5 km   17 C           

    1    320 Gundars Rusovs             Individuāli                     32:43 
    2    318 Jānis Nulle                Azimuts OK                      34:50 
    3    319 Sergejs Šadrins            Kāpa OK                         37:32 
    4    321 Dzintars Svilpis           Madonas BJSS                    38:49 
    5    322 Juris Kļaviņš              OK Alnis-JRSC                 1:01:36 



V45  (7)                  4.7 km   15 C           

    1    326 Valdis Tilts               ZVOC-VBSS                       25:51 
    2    325 Igors Bužs                 DACVĢ                           27:51 
    3    330 Ēriks Ūdris                ZVOC-VBSS                       29:40 
    4    324 Aigars Savickis            Azimuts OK                      30:19 
    5    328 Pēteris Kokarēvičs         Smiltene                        33:10 
    6    327 Guntars Cīrulis            Azimuts OK                      39:26 
    7    329 Jānis Lejiņš               Madonas BJSS                    39:29 



V50  (6)                  4.3 km   13 C           

    1    332 Andris Kosmačevs           Skriveri                        28:25 
    2    331 Vilnis Ķurens              Madonas BJSS                    34:03 
    3    335 Juris Pētersons            R1v                             38:05 
    4    336 Viesturs Ziediņš           OK                              41:07 
    5    334 Aleksandrs Šarendo         8.CBR                           41:57 
    6    333 Andrejs Vīķis              Kāpa OK                         48:40 



V55  (6)                  4.3 km   13 C           

    1    344 Māris Lapiņš               Azimuts OK                      31:57 
    2    340 Helmuts Lukačovs           SILVA                           33:53 
    3    343 Koit Paasma                Lehola                          36:14 
    4    339 Uldis Ždanovs              OK KO                           36:18 
    5    341 Volli Kukk                 Kāpa OK                         41:47 

         342 Ilmārs Limbēns             Sigulda                            mp 



V60  (2)                  3.5 km   12 C           

    1    346 Atis Rukšāns               Sigulda                         31:34 
    2    347 Andrejs Āriņš              Rīga                            41:16 



V65  (4)                  3.5 km   12 C           

    1    351 Guntis Upacers             Seniors                         33:59 
    2    352 Atis Anže                  Gulbenes RBJSS                  42:10 
    3    350 Anatolijs Štajnmillers     Seda                            46:33 
    4    349 Ansis Ozoliņš              Burkānciems OK                1:15:41 



V70  (1)                  2.9 km   11 C           

    1    354 Edvīns Berners             Prizma OK                       25:34 



V8  (5)                   2.7 km   8 C            

    1    360 Ričards Zvagulis           Individuāli                     22:05 
    2    359 Viesturs Bēmis             Meridiāns-CPSS                  24:17 
    3    357 Rūdolfs  Matīss Vimba      Individuāli                     28:51 
    4    358 Kristiāns Staņa            A2                              30:38 
    5    356 Eduards Štoknis            Gulbenes RBJSS                  30:55